Cel 3: Namibia

Brak wody, zwłaszcza czystej to nie tylko susza czy brak plonów po ciężkiej pracy w polu. To także potencjalna przyczyna epidemii oraz śmierci. Picie zanieczyszczonej wody może prowadzić do choroby, zatrucia, osłabienia lub trwałych uszkodzeń organizmu…

Po co jednak ta wiedza, skoro niektórzy po prostu nie mają wyboru?

W Namibii po prostu prawie nie ma czystej wody. W takiej sytuacji nie zastanawiasz się czy woda jest czysta czy nie. Pijesz co jest, bo bez tego umrzesz.

Namibia to jedno z najsuchszych państw świata. Położona pomiędzy pustynią Namib i pustynią Kalahari ma najmniejsze roczne opady deszczu ze wszystkich państw subsaharyjskich. Sytuacja polityczna jest tu szczęśliwie stabilna. Niestety, według statystyk około połowa mieszkańców żyje poniżej poziomu nędzy (tj. 1.25$ dziennie), a poczucie zagrożenia głodem jest powszechne. Jałowe ziemie, choć trzykrotnie większe od polskich, nie karmią swoich mieszkańców do syta.

Na północy kraju, tuż przy granicy z Angolą, leży drugie co do wielkości miasto Namibii, czyli Rundu.  Księża Salezjanie prowadzą tu szkołę podstawową, do której uczęszczają dzieci z biednych rodzin. Obecnie uczy się w niej 420 uczniów, dla których jest to jedyna szansa na edukację, a co za tym idzie szansa na lepsze jutro. To właśnie dla chcemy zakupić zbiorniki na wodę, aby była łatwo dostępna na terenie szkoły i dzieci mogły z niej korzystać.

Wspieram budowę zbiorników na wodę w Namibii