Co zrobić aby wyjechać na misje

1

Wolontariat w Polsce

Pierwszym krokiem do wyjazdu na misje jest zaangażowanie w kraju. Przez ten czas przygotujesz się do wyjazdu, rozwiniesz swoje mocne strony, poznasz lepiej SWM i innych wolontariuszy. Jest cała paleta zajęć, które pozwolą Ci stać się częścią misyjnego świata jeszcze przed wyjazdem. Czas pomocy misjom na pewno nie będzie stracony, a dzięki niemu będzie łatwiej zdecydować o miejscu wyjazdu i rodzaju pracy wykonywanej na wolontariacie zagranicznym. Wymagamy co najmniej rocznego zaangażowania w Polsce przed złożeniem podania, choć tak naprawdę czasu nie liczymy, tylko dajemy z siebie jak najwięcej!

2

Spotkania formacyjne

Jednocześnie z zaangażowaniem na rzecz misji wolontariusze biorą udział w spotkaniach formacyjnych. Dla osób z Krakowa, Poznania, Wrocławia są to spotkania cotygodniowe, dla tych z nieco dalszych okolic – comiesięczne zjazdy. To czas odkrywania i budowania swojego powołania misyjnego, a także praktycznego przygotowania do pracy w innej kulturze i w odmiennych warunkach.

3

Chcę jechać! Składam podanie!

Na przełomie listopada i grudnia zaczynamy proces wyboru wolontariuszy misyjnych na kolejny rok. Pierwszym krokiem jest złożenie podania o wyjazd na misje, którego wzór każdego roku koordynator rozsyła do wolontariuszy. Po złożeniu podania, ma miejsce rozmowa z księdzem oraz koordynatorem wolontariuszy. Na podstawie podania i rozmowy, a przede wszystkim tego, jak zdołaliśmy się nawzajem poznać, podejmujemy decyzję o wyjeździe wolontariusza.

4

Wybór placówki

Teraz zaczynamy układankę! Staramy się dopasować jak najlepiej placówki misyjne, które zgłosiły nam potrzebę pomocy wolontariusza do umiejętności wolontariuszy gotowych do wyjazdu na misje. Zaproponujemy ci optymalne według nas miejsce i pracę, a ostateczną decyzję podejmiemy wspólnie.

5

Bezpośrednie przygotowanie

Przygotowanie do wyjazdu obejmuje: wykonanie niezbędnych szczepień i badań lekarskich, załatwienie formalności wizowych, podszkolenie języka (i zaliczenie wewnętrznego egzaminu), zakup biletu, współfinansowanie kosztów wyjazdu, szkolenie przedwyjazdowe i dzień skupienia. Przed wyjazdem na misje trzeba dowiedzieć się jak najwięcej na temat danego kraju, placówki misyjnej i jak najlepiej przygotować się pod kątem planowanej pracy. Jednym z najważniejszych momentów jest przyjęcie krzyża misyjnego, podkreślającego gotowość do dzielenia się świadectwem wiary.

6

Wyjazd na misje

Pakujesz walizkę, ściskasz rodzinę i przyjaciół i wyruszasz!

7

W trakcie wyjazdu

Podczas pobytu na placówce misyjnej codziennie dzielisz się świadectwem wiary poprzez solidne wykonywanie swoich obowiązków oraz przebywanie z ludźmi, do których zostałeś posłany. Sprawdź tutaj czym dokładnie możesz zajmować się podczas wyjazdu na misje.

8

Spotkanie popowrotowe

Każdego roku po powrocie wolontariuszy z misji organizujemy specjalne spotkanie, podczas którego dzielimy się w naszym gronie przeżyciami, zastanawiamy się nad tym, co udało nam się zrobić podczas wyjazdu, czego się nauczyliśmy oraz co dalej zrobić z naszym doświadczeniem.