Wolontariat

Kim są wolontariusze SWM?

Jesteśmy po to, żeby wspierać misje. Ofiarujemy nasz czas, wiedzę i umiejętności, aby służyć najbardziej potrzebującym w krajach Afryki, Ameryki Południowej, Europy Wschodniej lub Azji poprzez wolontariat w Polsce i za granicą. Najważniejsze w pracy wolontariusza misyjnego jest dzielenie się świadectwem chrześcijańskiego życia osoby świeckiej. Żyjąc wśród tych, do których jesteśmy posłani, wykonujemy konkretną pracę na rzecz innych i jesteśmy żywymi świadkami miłości Jezusa Chrystusa. Bo wolontariat misyjny to „Ewangelia w działaniu”, czyli przekazywanie ludziom orędzia Ewangelii poprzez działania odpowiadające na najpilniejsze potrzeby bliźnich.

Co możesz robić w Polsce

Pomagać w biurze stowarzyszenia

Codziennie możesz odwiedzać krakowskie biuro SWM, gdzie pomożesz przy administracji naszych działań, prowadzeniu dokumentacji, korespondencji, archiwizacji zdjęć czy przy innych, codziennych obowiązkach. Zawsze czekamy na tych, którzy chcą wesprzeć nas w pisaniu wniosków projektowych.

Organizować eventy

Możesz włączyć się w planowanie, logistykę czy obsługę techniczną, animację oraz promocję organizowanych przez nas wydarzeń. Największe z nich to Orawa Dzieciom Afryki oraz Dzień Wdzięczności. Organizujemy także inne mniejsze spotkania i imprezy, w których przyda się każda para rąk do pomocy!

Animować misyjnie

W niedziele odwiedzamy parafie, gdzie dzielimy się świadectwem naszej pracy misyjnej, a także prosimy o modlitwę, zachęcamy do zaangażowania w wolontariat misyjny. Podczas każdej tzw. niedzieli misyjnej możesz pomóc przy rozprowadzaniu materiałów na temat misji, zbierając fundusze do puszek czy animując liturgię Mszy świętej.

Pracować z dziećmi i młodzieżą

Jako wolontariusz możesz pomagać lub samodzielnie prowadzić warsztaty dla dzieci i młodzieży w Wioskach Świata – Parku Edukacji Globalnej lub organizując spotkania w szkołach. To szansa, by przekazać im wiedzę o kulturze i problemach najuboższych państw świata, a także zwrócić uwagę, jak sami mogą wpłynąć na to, by świat stał się lepszy.

Tłumaczyć, projektować grafiki

Jeśli znasz dobrze język obcy, szczególnie angielski, hiszpański, francuski, portugalski, włoski, rosyjski lub niemiecki czy arabski możesz pomóc zdalnie w tłumaczeniu tekstów na strony internetowe, opisów projektów, tekstów informacyjnych oraz promocyjnych. Jeśli twoją specjalnością jest grafika, możesz mieć swój udział w tworzeniu materiałów promocyjnych, plakatów czy ulotek.

Prowadzić Social Media

Media społecznościowe to twoja bajka? Stwórz z nami zaangażowaną społeczność wspierającą misje na Facebooku i Instagramie!

Co możesz robić za granicą

Szkolić zawodowo

Stolarz, mechanik, ślusarz, elektryk czy budowlaniec to bardzo potrzebne zawody w krajach misyjnych. Wykształcenie zawodowe, jakie przekazujemy młodzieży jest najlepszą inwestycją w ich rozwój i daje im szansę na lepsze życie.

Uczyć

Nauka jest kluczem do przyszłości każdego młodego człowieka, dlatego jesteśmy obecni w szkołach na każdym poziomie edukacji, wśród animatorów, liderów i nauczycieli, by przekazywać wiedzę, uczyć i dawać narzędzia do budowania lokalnie własnych możliwości.

Wychowywać

Pracujemy z dziećmi i młodzieżą. Jesteśmy wychowawcami w domach dziecka, internatach, na placówkach opiekuńczych. Animujemy czas w salezjańskich oratoriach i świetlicach. Pracujemy z dziećmi ulicy i prowadzimy działania resocjalizacyjne.

Dawać świadectwo

Jako wolontariusz misyjny podejmujesz wyzwanie, które zostawił sam Jezus Chrystus: “Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię” (Mk 16,15). Codzienna postawa, oddanie w służbie i wyznawane wartości powinny być wzorem do naśladowania i dobrym świadectwem Ciebie.

Leczyć

Wspieramy kraje misyjne poprzez pracę lekarzy, pielęgniarek i rehabilitantów, którzy zapewniają mieszkańcom ubogich państw podstawową opiekę medyczną i dostęp do profesjonalnej pomocy, a także szkolą lokalnych specjalistów

Budować i prowadzić projekty

W ramach wyjazdów misyjnych realizujemy projekty budowy studni, szkół, przedszkoli, centrów młodzieżowych, przychodni. Organizujemy akcje prewencyjne i szkolenia, a także remontujemy i wyposażamy placówki edukacyjne oraz medyczne.

Co daje wolontariat?

Doświadczenie

Wolontariat w SWM jest świetnym sposobem na zdobycie doświadczenia, wykorzystanie i sprawdzenie w praktyce swoich talentów, umiejętności i wykształcenia. To też konkretny punkt w CV.

Rozwój

Wolontariat daje możliwość nauczenia się wielu nowych rzeczy, sprawdzenia się w różnego rodzaju pracy i w nowych sytuacjach. Niejeden wolontariusz odkrył w SWM, czym chciałby zajmować się w życiu!

Satysfakcja

Świadomość, że ktoś dzięki naszej pomocy może chodzić do szkoły, ma dostęp do opieki medycznej, czystej wody pitnej czy nie jest już głodny daje poczucie osobistego sukcesu i satysfakcji.

Ludzie

Wolontariat to wspaniały sposób na poznanie nowych osób o podobnych zainteresowaniach, zbudowanie przyjaźni i nawiązanie relacji. Tworzymy wspólnotę, która wzajemnie sobie pomaga i spędza czas w aktywny i ciekawy sposób.

Poczucie sensu

Dobrze wiedzieć, że najdrobniejsza rzecz, jaką robimy ma sens. Codziennie spotykamy się z osobami, które dziękują za nasze świadectwo i pracę. Dzięki obserwacji jak rozwijają się nasi podopieczni na misjach wiemy, że wolontariat to nie strata czasu, a ogromny zysk!

Radość

Nie da się opisać radości, jaką daje uśmiech osoby, której pomogliśmy. To zupełnie gratisowy, bezcenny element wolontariatu!

Chcesz do nas dołączyć lub masz więcej pytań?

Zadzwoń

Jeśli wolisz rozmowę przez telefon – zadzwoń do nas: +48 663030623. Koordynator wolontariuszy w Krakowie to Marcin Wosiek SDB. Tu znajdziesz kontakt do innych oddziałów.

Napisz

Jeśli lubisz pisać maile – napisz do nas! Użyj do tego formularza kontaktu. Czekamy na Ciebie!

Przyjdź

Jeśli wolisz porozmawiać twarzą w twarz, umów się na spotkanie w naszym biurze lub po prostu przyjdź na jedno z naszych spotkań cotygodniowych albo spotkań wprowadzających.

Spotkania wolontariuszy

info

Spotkanie wprowadzające

Wszystkich, którzy chcą zostać wolontariuszami lub tylko bliżej nas poznać, zapraszamy do udziału w spotkaniu wprowadzającym, które odbywa się przed każdym zjazdem ogólnopolskim w Krakowie.

home

Spotkania lokalne

Spotkania lokalne odbywają się raz w tygodniu w oddziałach SWM: w poniedziałki w Krakowie, we środy we Wrocławiu i we wtorki w Poznaniu. Zapraszamy!

public

Spotkania ogólnopolskie

Spotkania ogólnopolskie organizowane są przez wolontariuszy dla wolontariuszy przez jeden weekend w miesiącu w jednym z naszych oddziałów. Są okazją do poznania osób, które już pracowały na misjach, do zdobycia wiedzy i umiejętności potrzebnych w wolontariacie i nie tylko oraz do głębszego modlitewnego rozeznania swojego powołania misyjnego.

Terminy spotkań

navigate_next Spotkania lokalne

Kraków: PONIEDZIAŁEK godz. 18:30 – Msza Święta, 19:15 – Spotkanie (Budynek SWM)
Poznań: WTOREK godz. 19:00 (Parafia św. Jana Bosko na Winogradach)
Wrocław: ŚRODA godz. 18:45 (Zespół Szkół Salezjańskich)

od 24 czerwca do października 2023 – przerwa wakacyjna

navigate_next Spotkania ogólnopolskie

25 sierpnia 2024: Kraków – Dzień Wdzięczności

18 – 20 października 2024: Kraków (Budynek SWM)

15 – 17 listopada 2024: Kraków (Budynek SWM)

13 – 15 grudnia 2024: Kraków (Budynek SWM)

06 stycznia 2025: Kraków/Orszak Trzech Króli

24 – 26 stycznia 2025: Kraków (Budynek SWM)

21 – 23 lutego 2025: Kopiec k. Częstochowy

14 – 16 marca 2025: Wrocław

11 – 13 kwietnia 2025: Poznań

09 – 11 maja 2025: Kraków/Savionalia (Budynek SWM)

06 – 08 czerwca 2025: Kraków/Jabłonka – Orawa Dzieciom Afryki

22 czerwca 2025: Kraków – Posłanie Misyjne Wolontariuszy

lipiec-wrzesień 2024 – przerwa wakacyjna

1 – 2 CZERWIEC 2024 NAJBLIŻSZE OGÓLNOPOLSKIE SPOTKANIE ZAPISZ SIĘ

Usłysz głosy wolontariuszy

Pytania i odpowiedzi

navigate_next Czy mogę się przyłączyć jeśli nie chcę wyjechać na misje?

Tak! Zapraszamy każdego, kogo rozpiera chęć bezinteresownego działania na rzecz misji. W Polsce prowadzimy szereg działań, wśród których z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Wyjazdy to jedno z naszych sposobów pomocy misjom, ale często, żeby jeden wolontariusz mógł pracować na misjach, tutaj potrzeba aż 30! Czekamy na Ciebie!

navigate_next Czy mogę przyłączyć się jeśli nie mam ukończonych 18 lat?

Tak, działając w Polsce nie musisz mieć ukończonych 18 lat. Każdy może wykorzystać swoje umiejętności i zdolności, działając na rzecz misji w Polsce. Aby jednak wyjechać na misje, musisz być pełnoletni.

navigate_next Kim w ogóle są ci Salezjanie? Co tak właściwie znaczy salezjański?

Salezjanie, a właściwie Towarzystwo św. Franciszka Salezego, to zgromadzenie zakonne założone przez włoskiego księdza św. Jana Bosko, który poświęcił swoje życie pracy na rzecz najuboższej młodzieży i dzieci. Dzisiaj Salezjanie na całym świecie pracują w szkołach, oratoriach, świetlicach, domach poprawczych, prowadzą parafie. Salezjański to oddany pracy na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci i młodzieży, opierający swoje działanie na religii, miłości i rozumie.

navigate_next Nie mieszkam w Polsce. Czy mogę zostać wolontariuszem SWM?

Istnieje wiele propozycji tzw. „zdalnego” zaangażowania w działalność organizacji, przebywając poza granicami kraju lub w odległych miejscowościach. A były już osoby, które mieszkając np. w… Manchesterze regularnie uczestniczyły w naszych spotkaniach, wspierały działania, a potem wyjechały na misje.

navigate_next Czy mogę się przyłączyć jeśli nie jestem wierzący?

Tak. Jesteśmy wspólnotą otwartą na każdego, kto chce pomóc misjom. Ważne, żebyś był gotowy poświęcić swój czas na konkretne zadania, a także dobrze czuł się wśród nas, wiedząc, że istotną częścią drogi w naszej organizacji jest duchowa formacja chrześcijańska. Zapraszamy!

navigate_next Czy udział w spotkaniach jest obowiązkowy?

Tak. Im bardziej włączysz się w uczestnictwo w spotkaniach, tym bardziej skorzystasz na tym w swojej formacji i przygotowaniu do wyjazdu.

navigate_next Co się robi na misjach?

Wyjazd na misje wiąże się przede wszystkim z dawaniem świadectwa wiary, podejmując obowiązki dnia codziennego. Te zależą od charakteru danego wyjazdu i kompetencji osoby wyjeżdżającej. Wolontariusze pracują jako wychowawcy, nauczyciele, animatorzy w oratoriach, placówkach opiekuńczo – wychowawczych, internatach czy szkołach. Pełnią rolę koordynatorów lub administratorów przy projektach budowy szkół, przedszkoli, klinik. Jako lekarze, pielęgniarze, rehabilitanci biorą udział w wyjazdach misyjnych o medycznym charakterze.

navigate_next Czy podpiszecie ze mną umowę o wolontariat?

Umowa o wolontariat jest podpisywana obowiązkowo z każdym wolontariuszem wyjeżdżającym na misje. Nie ma takiego obowiązku dla wolontariuszy pracujących w Polsce, jednak jeśli w przyszłości chcesz otrzymać zaświadczenie o wolontariacie lub przedstawić swoje zaangażowanie przyszłemu pracodawcy – gorąco do tego zachęcamy.

navigate_next Jak zacząć?

Po pierwsze – skontaktuj się z koordynatorem wolontariuszy (wolontariat@swm.pl). Następnie weź udział w spotkaniach cotygodniowych i/lub miesięcznych. Włącz się w działalność organizacji, a w podaniu zgłoś bezpośrednią chęć wyjazdu, która będzie dalej rozpatrywana przez odpowiednie osoby ze stowarzyszenia. Zapraszamy na cotygodniowe i miesięczne spotkania dla wolontariuszy, podczas których można dowiedzieć się o działalności organizacji i podjąć się proponowanych zadań.

navigate_next Co muszę zrobić, żeby wyjechać na misje?

Po pierwsze – skontaktuj się z koordynatorem wolontariuszy (wolontariat@swm.pl). Następnie bierz udział w cotygodniowych i miesięcznych spotkaniach wolontariuszy. Koniecznie włącz się w działalność organizacji, a po przejściu okresu formacji zgłoś w specjalnym podaniu bezpośrednią chęć wyjazdu, która zostanie rozpatrzona przez odpowiednie osoby ze stowarzyszenia.

navigate_next Ile trwa przygotowanie do wyjazdu?

Minimalny okres formacji i przygotowania do wyjazdu, obejmujący uczestnictwo w spotkaniach cotygodniowych i miesięcznych a także zaangażowanie wolontariusza, trwa co najmniej rok.

navigate_next Na jak długo mogę wyjechać na misje?

Większość wyjazdów trwa około roku czasu. Przy wyraźnej prośbie i potrzebie placówki może to być okres od dwóch miesięcy, jednak naszym priorytetem są wyjazdy długoterminowe, czyli prawie 12-miesięczne.

navigate_next Ile kosztuje wyjazd i kto za to płaci?

Wyjeżdżając na czas powyżej sześciu miesięcy wolontariusz pokrywa część kosztów przelotu, ubezpieczenie, wiz i szczepień. Wolontariusze wyjeżdżający na krótkie projekty pokrywają w całości wymienione koszty. Organizacja zapewnia wyżywienie, zakwaterowanie i kieszonkowe. Wolontariusze starają się również zebrać fundusze, żeby jak najpełniej pomóc w realizacji misji placówkami starając się o dofinansowanie ze środków programów Komisji Europejskiej lub Ministerstwa Spraw Zagranicznych (przy wsparciu organizacji) lub poszukując indywidualnych sponsorów. Chcemy być darczyńcami dla misji w pełni!

navigate_next Czy mogę wybrać gdzie pojadę na misje?

Miejsce wyjazdu zależy przede wszystkim od potrzeb zgłoszonych w danym momencie przez placówki misyjne, od znajomości języka oraz kompetencji wolontariusza. Lista jest otwarta. Dotychczas wolontariusze pracowali w krajach Afryki (m.in. Etiopia, Gambia, Ghana, Kenia, Liberia, Malawi, Nigeria, RPA, Sierra Leone, Sudan Południowy, Tanzania, Uganda, Zambia, Zimbabwe), Ameryki Południowej (Brazylia, Boliwia, Peru) i Azji (Bangladesz, Izrael, Mongolia), a także Europy Wschodniej (Ukraina, Rosja).

navigate_next Jakie języki muszę znać, żeby wyjechać na misje?

Wolontariusz wyjeżdżający na misje zobowiązany jest to znajomości języka obowiązującego na terenie danego kraju. W przypadku większości krajów afrykańskich jest to angielski, a w Ameryce Południowej hiszpański. Nie wymagamy znajomości języków lokalnych. Języka trzeba nauczyć się we własnym zakresie.

navigate_next Czy trzeba mieć certyfikat językowy?

Certyfikat z języka nie jest obowiązkowy, ale przed wyjazdem każdy wolontariusz musi zaliczyć wewnętrzny egzamin, dostosowany do planowanej pracy i poziomu z jakiego startuje.

navigate_next Mam praktykę w innej organizacji. Czy to wystarczy by wyjechać?

Nie. To świetny początek, ale warunkiem koniecznym do wyjazdu na misje jest aktywne uczestnictwo w działalności organizacji Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego. Wszelkie rekomendacje i praktyki są mile widziane, jednak nie są wystarczające.

navigate_next Z kim się kontaktować?

Osobą odpowiedzialną za kontakt z wolontariuszami jest Maria Kargulewicz. Można kontaktować się z nią telefonicznie (+48783959954), przez e-mail koordynatora wolontariuszy lub odwiedzając naszą siedzibę przy ul. Tynieckiej 39 (nie zapomnij umówić się wcześniej na spotkanie mailowo lub telefonicznie). Jeśli mieszkasz w okolicy jednego z naszych oddziałów, napisz bezpośrednio tam:
Wrocław
Poznań

Koordynator wolontariuszy