37%
Zebrano: 18631.016 zł cel: 50000 zł

Edukacja dla pokoju: budujemy szkołę w Ukrainie!

Pomóż zapobiec sytuacji, w której ukraińskie dzieci pozbawione są możliwości kontynuowania edukacji na najwyższym poziomie i w duchu wartości chrześcijańskich.

Wielu z nas oswoiło się już z faktem, że w Ukrainie trwa wojna; zajęliśmy się z powrotem swoimi sprawami. Nie pozwólmy jednak, by pojawiła się w nas obojętność na to, co dzieje się za wschodnią granicą. Pamiętajmy o tych, którzy potrzebują naszej pomocy nie w mniejszym stopniu, niż miało to miejsce w pierwszych tygodniach konfliktu.

Nam wszystkim, którym bliska jest myśl św. Jana Bosko, leżą na sercu potrzeby szczególnie
najmłodszych Ukraińców.

Salezjanie to praca z dziećmi i młodzieżą. To przede wszystkim bycie z nimi i bycie dla nich – jak mówi ks. Andrzej Policht SDB.


W Żytomierzu w Ukrainie, ok. 150 km od Kijowa, salezjanie troszczą się to, by mali Ukraińcy w tragicznym czasie wojny zaznali choćby namiastki prawdziwego dzieciństwa. Polscy księża nie koncentrują się tylko na doraźnej pomocy, ale wybiegają myślą już w przyszłość: jak wesprzeć dzieci w ich dążeniu do lepszego jutra, by były one dobrze przygotowane na moment, kiedy wreszcie nastanie pokój w wolnej Ukrainie. Salezjanie planują więc budowę nowej szkoły w Żytomierzu. Inicjatywa zrodziła się już niemal rok przed agresją Rosji na Ukrainę. Wojna nie wstrzymała jednak działań na rzecz realizacji tego projektu, bo to właśnie teraz, kiedy wolność i suwerenność Ukrainy jest zagrożona, szczególnie potrzebna jest taka
edukacja młodych ludzi, by w przyszłości umieli oni mądrze i z oddaniem pracować na rzecz swojego kraju i tym samym bezpiecznej Europy.


Gmach, w którym obecnie mieści się szkoła, salezjanie dzierżawią od województwa. Budynek jest w bardzo złym stanie technicznym, a ponadto znajduje się na peryferiach miasta. Z tego też powodu trzeba codziennie organizować dowóz dzieci na lekcje. Powoduje to nie tylko dodatkowe koszty, ale także uniemożliwia wielu Ukraińcom dostęp do tej formy edukacji. Co jednak najważniejsze, to że za niespełna pięć lat budynek na powrót zostanie przejęty przez województwo. Musimy zapobiec sytuacji, w której ukraińskie dzieci pozbawione są możliwości kontynuowania edukacji na najwyższym poziomie i w duchu wartości chrześcijańskich.

Stąd już dzisiaj istnieje pilna konieczność rozpoczęcia budowy nowego obiektu szkolnego. Stanie on na terenie przekazanym salezjanom przez miasto – w centrum Żytomierza. Takie położenie – w miejscu, wokół którego dynamicznie rozwija się infrastruktura miejska, umożliwi dostęp do szkoły trzykrotnie większej niż dotychczas liczbie dzieci. 

Dzieci z Żytomierza razem z ks. Andrzejem Polichtem w roli św. Jana Bosko.

Prosimy Was zatem, Drodzy Darczyńcy, o pomoc w budowie nowej szkoły w Żytomierzu. To najlepsza droga do udzielenia wsparcia najmłodszym Ukraińcom nie tylko w ich obecnej sytuacji, ale już z myślą o ich przyszłości, a tym samym i naszym poczuciu bezpieczeństwa.


Tutaj możesz zobaczyć, jak będzie wyglądała szkoła w Żytomierzu.

Darowizny na budowę nowej szkoły w Żytomierzu można przekazywać na poniższe numery
konta z dopiskiem „SZKOŁA – ŻYTOMIERZ” w tytule przelewu:
Przelewy w złotówkach:
Bank PEKAO S.A.
17 1240 4533 1111 0000 5423 3120
Przelewy w EUR lub USD:
Bank name: PEKAO S.A.
Branch address: 31-015 Kraków ul. Pijarska 1
SWIFT code: PKOPPLPW
USD account number:
PL 88 1240 4533 1787 0010 2488 0049
EUR account number:
PL 84 1240 4533 1978 0000 5432 7177