TANZANIA: BUDOWA WARSZTATU HYDRAULICZNGO I SZKOLENIA DLA UCZNIÓW DBYTC W IRINDZE

Mija drugi miesiąc intensywnych działań w Tanzanii w ramach projektu finansowanego z dotacji MSZ z programu Polska Pomoc. We wrześniu na miejsce udali się koordynator i asystent projektu. Co nowego zadziało się w tym czasie w Irindze? Zobaczcie sami.

NOWY WARSZTAT HYDRAULICZNY

Początkiem sierpnia rozpoczęła się budowa nowego budynku, który posłuży jako warsztat hydrauliczny z prawdziwego zdarzenia. Do tej pory dział hydrauliczny w DBYTC (Szkoła Techniczna Don Bosco) był bardzo mały, tak naprawdę w jednym pomieszczeniu na kilkunastu metrach kwadratowych znajdowała się klasa z tablicą i ławkami dla uczniów oraz kilka maszyn do praktykowania zdobytej wiedzy. W nowym budynku będzie mieściła się duża hala z wszystkimi sprzętami potrzebnymi do nauki zawodu, osobno klasa do zajęć teoretycznych oraz pokój dla nauczycieli. Warto podkreślić, że zainteresowanie nauką w tym dziale było bardzo duże, jednak ze względu na ograniczoną przestrzeń, póki co może się w nim uczyć zaledwie 24 osoby. Od nowego roku szkolnego (w Tanzanii w listopadzie zaczynają się wakacje) wreszcie będzie można przyjąć do tego działu większą ilość uczniów – szacujemy, że nawet około 35. 

Budowa każdego dnia posuwa się do przodu. Główne ściany oraz ścianki działowe już stoją. Na dniach zacznie się konstrukcja dachu. Warto wspomnieć, że nie zatrudniamy do pracy zewnętrznej firmy, lecz budową zajmują się nauczyciele i uczniowie DBYTC, tym samym wspierając również rozwój szkoły.

SESJE SZKOLENIOWE DLA UCZNIÓW

We wtorek 19 września rozpoczął się 5-dniowy cykl szkoleń dla wszystkich uczniów szkoły. Na początek asystent projektu przedstawił prezentację o działalności Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego (w Polsce i na terenach misyjnych) oraz przedstawił ideę programu Polska Pomoc wraz z poprzednimi projektami zrealizowanymi we współpracy z MSZ w Tanzanii. Następnie uczniowie udali się do klas lekcyjnych (podzieleni na 3 grupy), by przez kolejne 6 godzin rozwijać swoje umiejętności miękkie pod okiem profesjonalnych trenerów z Tanzania Youth Vision Association. Program szkolenia obejmował między innymi budowanie swojej ścieżki kariery, poznawanie procesu podejmowania decyzji czy podstawy dobrej komunikacji. Podjęto również temat efektywnego rozwiązywania problemów oraz zastanawiano się nad tym, jak być w życiu przedsiębiorczym. Na koniec uczniowie zostali zaznajomieni z podstawowymi przepisami prawa pracy (prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika, negocjowanie warunków umowy o pracę itd.). Wszystkie te zagadnienia były omawiane w oparciu o rynek pracy.

Szkolenie obejmowało nie tylko wykłady teoretyczne, ale również mnóstwo zajęć praktycznych, takich jak panele dyskusyjne, burze mózgów, czy odgrywanie scenek. Każdego dnia uczniowie otrzymywali gorący posiłek. Na koniec cyklu szkoleniowego uczniowie uzupełnili ankietę oceniającą pracę trenerów, a także wartość merytoryczną warsztatów.

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza pomoże uczniom DBYTC odważnie ruszyć w przyszłość i odnaleźć się na rynku pracy, mając już zdobyty zawód w ręku.

O postępach w budowie i dalszych etapach projektu będziemy informować niedługo.

Tymczasem – ASANTE! Dziękujemy!

Projekt współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych.