Projekt pomoc dzieciom ulicy w Togo zrealizowany!

Drodzy darczyńcy – wspólnie udało się nam zrealizować kolejny projekt misyjny. Dzięki Waszemu wsparciu, znowu na twarzach afrykańskich dzieci zagościł uśmiech! Nie są to puste słowa, bowiem za Waszą pomocą do placówki salezjańskiej wspierającej dzieci ulicy w Kara (Togo) dotarło 50 000 zł.

Po raz kolejny udowodniliście, że Afryka ma twarze! Twarze konkretnych 60 dziewczynek i chłopców, których los odmienił się dzięki działalności salezjańskiego ośrodka. Ich dom był na ulicy, gdzie żyli miesiącami, narażeni na liczne niebezpieczeństwa (narkotyki, handel ludźmi, prostytucja), głodni, osamotnieni, spychani na margines, nierzadko uwikłani w działalność przestępczą. Salezjanie nie tylko dali im dach nad głową, ale stworzyli dla nich DOM. Coś czego wiele z tych dzieci nigdy nie zaznało… Proces resocjalizacji, edukacji i odzyskiwania godności trwa długo, ale z pewnością warto podejmować takie działania, choćby i dla jednego, zaniedbanego przez dorosłych dziecka.

Jak Child Protection Centre (CPC) w Kara wspiera podopiecznych?

Przede wszystkim każde dziecko ma swoje łóżko i kawałek przestrzeni osobistej, czego żadne z nich nie zaznało mieszkając na ulicach miast. Codziennie dostaje pełnowartościowe posiłki. To, co nam wydaje się oczywiste, dzieci muszą się uczyć od podstaw – zasady funkcjonowania domu, zachowanie przy stole, korzystanie z toalety, higiena osobista, czy nauka czytania i pisania. Podopieczni wprowadzani są w całkiem nowy świat – świat, w którym ktoś się o nich troszczy, w który są dla kogoś ważni. Chyba to często najtrudniej im zrozumieć, dlatego prowadzony jest szereg działań mających na nowo zintegrować ich ze społeczeństwem.

Co konkretnie udało się zrobić w ramach projektu wsparcia dzieci ulicy w Togo?

  1. W sierpniu 2022 roku codziennie do południa przez niemal 5 godzin, w szkole Don Bosco College odbywały się dodatkowe lekcje, mające na celu podniesienie poziomu wiedzy dzieci, tak by od września poradziły sobie w szkole i nie odbiegały znacząco od innych uczniów. Skoncentrowano się na zajęciach z czytania i pisania w języku angielskim oraz matematyki.
  • Popołudniami od 15:00 do 17:30 w centrum odbywały się zajęcia sportowe i rekreacyjne. Dzieci mogły rozwinąć swoje zdolności artystyczne, zadbać o kondycję fizyczną, a także uzyskać fachowe wsparcie psychologów, które pomogło im poradzić sobie ze swoją przeszłością.
  • Zorganizowane zostały interaktywne warsztaty metodą STEAM, łączącą nauki przyrodnicze, matematykę, inżynierię i nowe technologie. Ta nowoczesna metoda nauki wyzwoliła w dzieciach z ośrodka wielkie pokłady kreatywności oraz wyposażyła ich w praktyczne umiejętności, przydatne na drodze kształtowania swojej drogi zawodowej. Każdy uczestnik szkolenia otrzymał certyfikat i nagrodę.
  • W trosce o integrację dzieci z ich rodzinami uruchomiono program Szkoła dla Rodziców. Wzięło w nim udział 15 rodziców dzieci mieszkających w ośrodku salezjańskim. Zajęcia poprowadziło dwoje edukatorów: Roberta Sade i Bertin Akara.
  • Przeprowadzono również warsztaty kulinarne. Dzieci nauczyły się przygotowywać lokalne specjały, takie jak: pączki sojowe, placki z fasoli, kulki z akassy oraz karmelizowane orzeszki ziemne.

Wszystkie wymienione powyżej działania realnie pomogły dzieciakom z Child Protection Centre wrócić do życia w społeczeństwie. Dzięki wsparciu salezjanów młodzi odnajdują cel w życiu, mogą rozwijać swoje talenty oraz kreować swoją przyszłość.

Dziękujemy drodzy darczyńcy, że po raz kolejny mogliśmy na Was liczyć! To wielka przyjemność i zaszczyt móc razem z Wami budować lepszy świat!