Czas podsumowań w Irindze

To już ostatni post związany z projektem który razem z salezjanami w Irindze w Tanzanii prowadziliśmy przez ostatnie 4 miesiące. W tym czasie Don Bosco Youth Training Center wzbogacił się o zmodernizowaną salę komputerową oraz warsztat ślusarki. W tym miejscu wypada podsumować wszystkie działania, które składały się na jego realizację.


Najważniejszym punktem w modernizacji sali komputerowej był zakup 30 nowych komputerów, które zastąpiły przestarzałe maszyny. Dodatkowo zamontowano przyłącze internetowe,  dzięki czemu w końcu można na stałe
wpisać program nauczania  obsługę przeglądarki czy poczty email. Dodatkową atrakcją, a z pewnością najbardziej spektakularną w tym dziale jest również tablica multimedialna (jedna z pierwszych w tej części Tanzanii). Dzięki tym wszystkim zakupom zajęcia z informatyki nie tylko będą bardziej  atrakcyjne dla studentów, ale również pozwolą na naukę bardziej zaawansowanego oprogramowania.
Mniej widoczne, ale równie ważne dla sprawnego i bezawaryjnego działania pracowni, była instalacja klimatyzatorów oraz systemu awaryjnego podtrzymywania zasilania. W Tanzanii dość powszechnie występują przerwy w dostawie prądu oraz jego wahania, dlatego takie rozwiązanie jest nieocenione.Warsztat ślusarki też przeszedł  metamorfozę. Wydzielono salę lekcyjną na zajęcia teoretyczne, oraz wybudowano 6 boksów dla maszyn spawalniczych. Dzięki temu będzie można jednocześnie i bezpiecznie prowadzić zajęcia teoretyczne i praktyczne. Warsztat wzbogacono też w sumie o 12 maszyn spawalniczych i do obróbki metalu, dzięki czemu uczniowie będą mogli poznawać najnowsze metody spawalnicze. Jedną z największych maszyn która stanęła w zmodernizowanym pomieszczeniu jest sprowadzona z Nairobi tokarka konwencjonalna,  drugą  niesprawną tokarkę,
która była już na wyposażeniu działu, udało się naprawić i odrestaurować. Dzięki temu, chociaż nie jest to część  bazowego programu nauczania spawalniczego w Tanzanii, szkoła może wzbogacać doświadczenie uczniów o umiejętności tokarskie. Dodatkowo  warsztat wyposażono w nowy kompresor, a partner zamontował układ rur, które mogą dostarczać dostarczać powietrze bezpośrednio do maszyn spawalniczych. Zakupiono też laptop dla nauczycieli.
Warto w tym miejscu nadmienić, iż w modernizację obydwu działów zaangażowani byli sami uczniowie. Studenci pomagali między innymi w remoncie warsztatu ślusarskiego wykonali również zestaw ławek dla sali wspomnianej sali lekcyjnej oraz pracowni komputerowej.


Zwieńczeniem tych inwestycji były w końcu seria szkoleń dla nauczycieli. Przeprowadzono ich trzy: dla działu komputerowego z zaawansowanego oprogramowania, które będzie wykorzystywane na zajęciach z uczniami, dla działu ślusarskiego obejmującego zaawansowanych technik spawalniczych oraz utrzymanie i obsługę nowych maszyn, a także  dla wszystkich nauczycieli z metodologii nauczania.
Projekt dobiegł końca, ale dla Youth Training Center to dopiero początek nowego etapu. Już od stycznia 330 studentów rozpocznie nowy rok szkolny ze zmodernizowanymi działami, dzięki którym jeszcze lepiej będą mogli przygotowywać się do upragnionych zawodów.

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.