Kenia: Nowe maszyny w Don Bosco Boys’ Town

Ostatnie półtora miesiąca było bardzo intensywne naszej szkole technicznej Don Bosco Boys Town w Nairobi. W tym bowiem czasie skumulowały się niemal wszystkie działania, jakie podejmujemy w ramach projektu finansowanego z programu MSZ Polska pomoc. Ale od początku...

W pewien październikowy poranek poruszenie na terenie szkoły wywołała wielka ciężarówka, która zajechała przed drzwi warsztatu mechanicznego. To miejsce, gdzie pod okiem specjalistów młodzież uczy się zawodu mechanika samochodowego, ale także warsztat świadczący usługi zewnętrzne, z których dochód przeznaczony jest na utrzymanie szkoły. A co było na pace owej ciężarówki? Urządzenie do pomiaru geometrii kół dwukolumnowy oraz czterokolumnowy podnośnik samochodowy i podpory samochodowe.


Każdy fachowiec wie, że nauce zawodu najważniejsza jest praktyka, a każdy pracodawca pyta o doświadczenie. Dzięki tym urządzeniom nasi uczniowie mogą pracować na sprzęcie dokładnie takim, z jakim będą mieli do czynienia w swoich przyszłych miejscach zatrudnienia. Po ukończeniu kursu w naszej szkole, na rynek pracy wchodzą specjaliści, potrafiący obsługiwać nowoczesne maszyny – mówi br. Francis Mulu, koordynator projektu ze strony Boys’ Town oraz dyrektor szkoły.

Nie minęło wiele czasu a pojawiły się kolejne maszyny, tym razem do działu krawieckiego. Komputerowa hafciarka 8-głowicowa, dzięki której można wyszyć na koszulce zaprojektowany wcześniej na komputerze wzór w ośmiu egzemplarzach na raz. Komputerowa maszyna dziewiarska, dzięki której możliwa będzie produkcja swetrów, które są obowiązkowym elementem szkolnego stroju każdego ucznia. W końcu maszyna do robienia dziurek na guziki – jedna dziurka gotowa i pięknie obszyta zaledwie w 3 sekundy.


Warsztat krawiecki jest jednym z posiadających największy potencjał, by poza szkoleniem uczniów tworzyć produkty na sprzedaż, aby wesprzeć utrzymanie placówki, która nie ma żadnych dotacji od państwa. Do tej pory, na starych, tradycyjnych maszynach do szycia produkcja była ręczna – ta oczywiście zostaje, bo uczniowie i nauczyciele tworzą naprawdę unikatowe rzeczy. Nowe maszyny dają możliwość realizacji większych zamówień, takich jak swetry do mundurków dla szkół, czy wyszywanie logotypów na firmowych koszulkach.

W ustawienie maszyn zaangażowani byli księża, uczniowie i nauczyciele – w końcu to ich wspólne warsztaty. Aby ustawić w warsztacie najcięższą z nich trzeba było spiłować próg, ale udało się! Teraz Don Bosco Boys’ Town jest jedyną szkołą techniczną w okolicy, która posiada tego typu wyposażenie. Zwieńczeniem modernizacji warsztatów były szkolenia dla nauczycieli z obu działów z zakresu obsługi nowych maszyn.

Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.