Akcja „Zeszyt dla Bangladeszu” – uczniowie polskich szkół budują szkołę w Bangladeszu

Kto powiedział, że dzieci nie mogą wybudować szkoły?

Uczniowie ze szkół w Pszczynie, Czarkowie, Sułkowicach, Rabce-Zdrój oraz w Krakowie udowodnili, że mogą! Jak? Postanowili dołożyć swoje cegiełki do szkoły budowanej w Bangladeszu.

Akcja rozpoczęła się kampanią informacyjną na temat projektu. Wzniesienie budynku szkoły w placówce misyjnej w JoyPurHat jest – jak zapewnia gospodarz tego miejsca, polski misjonarz ks.Paweł Kociołek SDB – ogromną szansą dla podopiecznych tamtejszego oratorium. Uczniowie polskich szkół dowiedzieli się, że dzięki ich pomocy dostęp do szkoły może uzyskać wiele dzieci, które marzą o miejscu sprzyjającym ich nauce i rozwojowi. Poznali także aktualne warunki życia ich rówieśników z tego azjatyckiego kraju, gdzie bieda materialna idzie w parze z ograniczonym dostępem do edukacji.

Kolejnym etapem projektu była sprzedaż zeszytów. Każdy zakupiony zeszyt równał się jednej cegiełce dołożonej do budowy szkoły, a dzięki tablicom umieszczonym na korytarzach uczniowie mogli widzieć jak „buduje się szkoła”.

Akcja „Zeszyt dla Bangladeszu” zakończyła się dużym sukcesem. Ostatecznie sprzedano 1000 zeszytów, a kwota przeznaczona na budowę szkoły wyniosła łącznie 4000zł. Ale nie tylko to jest sukcesem. Uczniowie chętnie zaangażowali się w przygotowanie sprzedaży zeszytów, a niektórzy dodatkowo zorganizowali kiermasze, które pomogły w pozyskaniu dodatkowych środków.

Akcja przyniosła korzyści nie tylko dzieciom z Bangladeszu, lecz także uczniom polskich szkół, którzy zyskali wiedzę na temat życia swoich kolegów z Azji oraz przekonali się, że warto pomagać.

„Zeszyt dla Bangladeszu” już przynosi owoce. Nowa szkoła w JoyPurHat ma już fundamenty, parę dni temu rozpoczęły się prace przy budowie parteru.

Zeszyty-cegiełki, które budowały szkołę na planszach w zmieniają się w prawdziwe cegły, które już wkrótce stworzą prawdziwy szkolny budynek.

Dziękujemy wszystkim szkołom za duże zaangażowanie i pomoc w uzyskaniu środków na budowę szkoły w Bangladeszu! W sposób szczególny dziękujemy nauczycielom z poszczególnych placówek, którzy koordynowali akcje w swoich szkołach i zachęcali do nich uczniów. Dzięki Wam na twarzy dzieci z Bangladeszu zagościł jeszcze większy uśmiech!

Pomóż budować szkołę w Bangladeszu

Daria Sosna