Wybuduj z nami studnię w Namibii!

Z „wodnego” punktu widzenia, jesteśmy tak naprawdę wielkimi szczęściarzami! Rzeki, jeziora, morze, deszcze, śnieg, strumienie, bieżąca woda w kranie i pod prysznicem… Jesteśmy nią otuleni.

Czy zastanawiałeś się jednak kiedyś co dokładnie oznacza brak wody? Zwłaszcza czystej?

To nie tylko susza czy brak plonów po ciężkiej pracy w polu. To także potencjalna przyczyna epidemii oraz śmierci. Picie zanieczyszczonej wody może prowadzić do choroby, zatrucia, osłabienia lub trwałych uszkodzeń organizmu…

Po co jednak ta wiedza, skoro niektórzy po prostu nie mają wyboru?

W Namibii po prostu prawie nie ma czystej wody. I to nie z czyjejś winy.

Woda w tym subsaharyjskim kraju jest cenna jak złoto, ponieważ nie ma jej dużo. Jedyne morza jakie możemy tam znaleźć, to morza piasku (i to z aż dwóch pustyń!). W takiej sytuacji nie zastanawiasz się czy woda jest czysta czy nie. Pijesz co jest, bo bez tego umrzesz. Problem polega na tym, że do śmierci (często bardzo bolesnej) może prowadzić też wypicie.


Trudno jest na to patrzeć spokojnie, dlatego chcemy spróbować temu zaradzić! Plan jest prosty: planujemy wykopać studnię w Ngwangwa, miejscowości leżącej w północno-wschodniej części Namibii. Wydaje się, że to niewiele, jednak czy wiesz, że ta jedna, jedyna studnia zapewni dostęp do czystej wody ponad 450 osobom?

Salezjanie Księdza Bosko służą w Namibii od 2019 roku. Parafia w Rundu bierze czynny udział w podejmowaniu prób tego ubogiego państwa, otaczając troskliwą opieką dzieci, młodzież i osoby dorosłe.  Tego typu służba nie jest łatwa, dlatego staramy się pomagać tak bardzo jak tylko możemy, choćby przez zbiórki pieniędzy na przybory do prowadzonych przez księży przedszkoli.

Pomóżmy również tym razem! W końcu tak niewiele potrzeba, by ktoś inny mógł lepiej żyć :)

Pomóż wybudować studnie w Namibii