Uchodźcy w Palabek szyją maseczki!
Uchodźcy od zawsze wiedzą co to znaczy znaleźć się w pilnej potrzebie. Podczas gdy sami doświadczają pomocy ze strony otoczenia, oni również okazują się być ludźmi, którzy dzięki swoim talentom mogą wesprzeć innych oraz tych którzy dbają o nich samych.
Znalazło to odzwierciedlenie w jednym z projektów prowadzonych przez salezjanów Don Bosco w Palabek (północna Uganda). Osada uchodźców w Palabek jest zamieszkiwana przez około 56 000 osób z Sudanu Południowego. Około 6000 z nich bierze udział w programach i szkoleniach organizowanych przez salezjanów. Dodatkowo może z nich korzystać także lokalna społeczność.
Salezjańska działalność misyjna została doceniona nie tylko przez samych uchodźców, ale także przez organizacje rządowe i pozarządowe Ugandy min. Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców oraz Urząd Premiera. To motywuje nas aby robić jeszcze więcej dla uchodźców i członków lokalnej społeczności. Często to my jako pierwsi reagujemy w sytuacjach kryzysowych.
W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa postanowiliśmy podjąć dodatkowe działania. Jeśli epidemia niespodziewanie dostałaby się do osady uchodźców doprowadziłoby to do prawdziwej tragedii. Władze obozu wytypowały Don Bosco – jako organizację, która pierwsza odpowiedziała na apel o potencjalnym zagrożeniu. Pomysł szycia maseczek oraz produkcji środków dezynfekcyjnych dla mieszkańców okazał się bardzo potrzebny.
Maseczki sprzedawane za 1,5 dolara w lokalnych sklepach okazywały się być nietrwałe i nie nadawały się do ponownego użycia. Ze względu na cenę, a także zawieszenie działalności gospodarczej w kraju były towarem deficytowym.
W związku z tym salezjanie postanowili wytwarzać maseczki lokalnie. Zakupiliśmy bawełnę oraz gumki. Uszycie jednej maseczki wyniosło około 2 szylingów ugandyjskich (mniej niż pół dolara amerykańskiego). W koszty wliczone zostały materiały, a także dodatek za pracę wypłacany uchodźcom.
Uczynienie z uchodźcy osoby świadomej oraz takiej, która działa na rzecz społeczeństwa jest niezwykle motywujące i stanowi ogromne wsparcie. Pomogliśmy finansowo około 12 rodzinom. Za każdą maseczkę stażysta otrzymał 500 szylingów ugandyjskich. Oprócz posiłków każdy z nich był w stanie zarobić więcej niż 3 dolary na dzień.
Centrum Szkolenia Zawodowego Don Bosco pod przewodnictwem księdza Jeffreya chętnie przystąpiło do tego projektu. W ciągu 2 tygodni wspólnie uszyli około 1500 maseczek, które natychmiast zostały rozdane. Widok pielęgniarek, funkcjonariuszy policji, żołnierzy i innych, którzy ubierają nasze maseczki napawa nas dumą. Wszystkie maseczki zostały rozdane za darmo.
Ksiądz Lazar Arasu SDB – Dyrektor