Adopcja Miłości – po co to wszystko?


Elason Banda, jak większość młodych w Malawi, stara się wiązać koniec z końcem. Nie jest to łatwe, bo jak wielu Malawijczyków nie ma stałej pracy zarobkowej. Mimo to, cała rodzina polega właśnie na nim. Mając zaledwie 24 lata ma za sobą trudne doświadczenia. Po śmierci taty na niego spadł ciężar opieki nad chorą mamą i utrzymanie czworga rodzeństwa. Konieczność pracy spowodowała, że nie mógł ukończyć skończyć żadnej szkoły średniej. Z racji tego, że w Malawi nie funkcjonuje opieka społeczna, próba zarabiania na życie jest równoznaczna z walką o przetrwanie.

Kraj, w którym mieszka Elason, Malawi boryka się z poważnym bezrobociem wśród młodzieży i jednym z najwyższych wskaźników ubóstwa na świecie. Według danych Międzynarodowej Organizacji Pracy tylko 11,3% populacji aktywnej zawodowo ma formalne zatrudnienie, a dane dotyczące młodzieży są jeszcze gorsze. Znaczna część mieszkańców musi sama borykać się z tymi problemami, ponad 54% to osoby pracujące na własny rachunek.

Dzięki wsparciu z programu Adopcja Miłości Elason otrzymał wsparcie, aby rozpocząć swoją własną działalność. Wybrał szkolenie robienia butów. Dzięki temu obecnie zarabia na życie sprzedając w okolicy ręcznie robione przez siebie sandały.

Teraz największym marzeniem Elasona jest maszyna do szycia. Jej zakup pozwoli mu obniżyć koszty produkcji butów. Póki co, o pomoc w tej części produkcji musi prosić innych krawców.

 

Gdy tylko będę miał maszynę do szycia, będę mógł robić więcej par butów i zarabiać więcej niż dotychczas. W końcu też będę mógł sprzedawać i tańsze buty, których obecnie nie jestem w stanie zrobić – mówi Elason.

Koszt wykończonych butów to około 6 000 kwacha, czyli równowartość 30 zł. Elason przy dobrych wiatrach jest w stanie sprzedać dwie pary tygodniowo, co daje 12 000 kwcha.

Nie jest to wiele, ale wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb. 8 500 kwacha kosztuje 50 kg mąki, za kilogram cukru trzeba zapłacić 0,900 kwacha. Natomiast koszt edukacji to 15 500  kwacha za jeden trymestr.

To właśnie dlatego, dzięki wsparciu darczyńców z Polski poprzez program Adopcja Miłości, Don Bosco Friends of Youth (Przyjaciele Młodych Księdza Bosko) pracują nad przekazywaniem młodym umiejętności przedsiębiorczych, aby sami mogli otworzyć mały biznes i stać się niezależnymi finansowo.

Adopcja Miłości to konkretne ludzkie historie – napisz jedną z nich!

Dołącz do programu Adopcja Miłości