Zeszyty i przybory szkolne dla uczniów w Rwandzie
Muhazi, oddalone o około godziny drogi od stolicy Rwandy Kigali, jest jednym z najbiedniejszych miejsc w tym niewielkim kraju. W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, podążając śladami ks. Bosko, salezjanie prowadzą tu szkołę dla najuboższej młodzieży, która z różnych przyczyn nie mogła nigdy uczęszczać do publicznych szkół.
Salezjanie prowadzą tu przyspieszone kursy dając im szanse na zdobycie zawodu i poprawę warunków życia. Szkoła liczy 250 uczniów, którzy uczęszczają na zajęcia na dwie zmiany poranną i popołudniową. Spójrz, tę szansę uczniowie wykorzystują w 100%!
Edukacja u salezjanów jest podzielona na 3 etapy, w zależności od wieku i poziomu posiadanej już wiedzy
- Dla młodzieży, która nie skończyła szkoły podstawowej – dwa lata: pierwszy rok to rok nauki podstaw języka angielskiego, matematyki i kilku innych przedmiotów, drugi rok rok to nauka zawodu
- Drugi etap nauki przeznaczony jest dla młodzieży, która nie ukończyła szkoły średniej – pół roku to nauka języka angielskiego i matematyki, a później rok nauki zawodu
- Trzeci etap dla młodzieży, która ukończyła cztery lata szkoły średniej, ale nie miała możliwości dalszej nauki – jeden rok przyuczenia do zawodu.
Szkoła oferuje uczniom wykształcenie w ramach jednego z trzech kierunków:
- Budowlany
- Kucharski
- Krawiecki
W przyszłości, po doprowadzeniu prądu, którego obecnie jeszcze brakuje, planowany jest kierunek stolarski i ślusarski.
Większości uczniów nie stać na zeszyty i przybory szkolne.
10 zł – koszt jednego zeszytu formatu A4 (wystarczy na rok nauki)
Rok szkolny zaczyna się tu w styczniu. Jest więc nieco czasu, aby zebrać potrzebne środki i podarować uczniom nowe zeszyty na nowy rok szkolny. Zatem do dzieła!