%
Zebrano: 75000 zł cel: 0 zł

Wsparcie centrum młodzieżowego i zakup książek do biblioteki w Dar es Salaam

W szkole w Dar es Salaam powstaje biblioteka, gdzie codziennie przychodzą dziesiątki młodych ludzi. Jednak na półkach wciąż brakuje książek. Możesz kupić książkę!

Dar es Salaam to administracyjna stolica Tanzanii. W jednej z uboższych części miasta – w dzielnicy Upanga – Salezjanie od prawie trzydziestu lat prowadzą Centrum Młodzieżowe Don Bosco. Tu drzwi są szeroko otwarte dla każdego dziecka i młodego człowieka, który potrzebuje pomocy, jedzenia, zabawy, nauki czy modlitwy. Przez lata funkcjonowania Centrum, misjonarze zauważyli coraz większą potrzebę przestrzeni dla młodzieży, gdzie mogliby się uczyć, korzystać z książek, internetu – przestrzeni, w której mogliby skupić się wyłącznie na edukacji, o którą w tym kraju wciąż trudno. Codziennie ponad setka dzieci i młodzieży przychodzi do Centrum Młodzieżowego tylko po to, aby się uczyć. Młodzi odwiedzający centrum, w swoich domach borykają się z problemem braku przestrzeni do nauki, do której potrzebna jest cisza i atmosfera skupienia, niemożliwa ze względu na zbyt małe mieszkania i znaczną liczbę rodzeństwa. Dodatkowym problemem jest brak elektryczności w domu oraz zbyt ciemne pomieszczenia, w których trudno jest czytać i pisać. Salezjanie udostępniali dotąd młodzieży duże pomieszczenie wyposażone w stoliki i krzesła, gdzie młodzież w ciszy mogła się uczyć.

Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Centrum Młodzieże Don Bosco zostało powiększone o bibliotekę, odnowioną czytelnię oraz salę komputerową. Zamontowaliśmy także panele słoneczne dla tych pomieszczeń. Wolontariuszki Jadwiga Karlak i Monika Kubica przeprowadziły także szkolenia dla miejscowych bibliotekarzy i liderów młodzieżowych, a do biblioteki trafiło ponad 2500 nowych książek.

Zobacz co udało się zrobić (zdjęcia biblioteki „przed” i „po”)

Kraj Miejscowość Rok Liczba odbiorców
Tanzania Dar es Salaam  2015