62%
4370 zł do końca cel: 11500 zł

Podręczniki dla uczniów w Tanzanii

Uczniowie w szkołach średnich w Dodomie i Didia mają ogromną motywację do nauki. Nie chcemy aby ograniczał ich brak dostępu do materiałów edukacyjnych. Możesz podarować podręcznik, po który wkrótce sięgnie ktoś w Tanzanii.

-Czy jest repetytorium z Historii?
-Nie ma.
-A z Biologii?
-Nie ma.
-To może z Chemii?
-Nie ma.
-A co jest?

Zasłyszane w szkolnej bibliotece w Didia, podczas gorącego okresu poprzedzającego egzaminy końcowe.

Co z tymi książkami?

Jak myślimy o szkole i lekcjach, oczyma wyobraźni widzimy uczniów siedzących przy równo ustawionych ławkach, na których przed każdym leży zeszyt, książka, kilka rozrzuconych długopisów, a nauczyciel coś tłumaczy przy tablicy. Po powrocie do domu, uczniowie włączają komputery i wertując internetowe encyklopedie odrabiają zadanie domowe. Jak to wygląda tutaj?

Szkoła z internatem, dzieciaki codziennie wstają o 5, by jeszcze przed śniadaniem się  pouczyć, a książki odkładają dopiero o 22. Rodziców ledwie stać na opłacenie czesnych, nie wspominając o książkach. A młodzież podczas lekcji przepisuje podręczniki do zeszytów, żeby mieć się z czego uczyć po południu. Edukacja to dla nich droga lepszej przyszłości i spełnienia marzeń.

Jest biblioteka, są w niej nawet jakieś książki, ale.. no właśnie zawsze się pojawia jakieś ale, tutaj są aż trzy:

  1. Książki są nie na temat- czasami są to proste bajki dla dzieci (a jesteśmy w liceum) a czasami są to  podręczniki do historii literatury Ameryki a tych do Geografii brakuje.
  2. Podręczniki są nieaktualne- te sprzed 10 lat jeszcze można używać, ale te z przed 20…? Nie zawsze.
  3. Książek jest po prostu za mało- Nawet jeżeli mamy podręczniki, są one całkiem użyteczne, ale jest ich 5, uczniów w jednej klasie 50?

Co udało nam się zrobić?

Od pięciu miesięcy pracujemy w dwóch szkołach średnich w Tanzanii.

W Didia powstało nowe piętro w budynku biblioteki w którym pojawią się sale do nauki- trwają właśnie prace wykończeniowe. Mamy już też część mebli i nowiutkie regały do biblioteki.

W Dodomie pomieszczenie w którym znajdowała się biblioteka zostało powiększone i odnowione- świeżo pomalowane ściany i nowe półki, miejsce do nauki, brakuje już tylko… KSIĄŻEK!

Ostanie Kroki!

Większość pracy już za nami, ale z ostatnim zadaniem, potrzebujemy waszej pomocy. W obu miejscach mamy nowe regały, które czekają żeby je zapełnić książkami. Ufundowanie podręcznika to koszt ok. 30 zł. Może jedna z tych książek mogłaby być od Ciebie?

 

Projekt „Narzędzia dla Rozwoju. Podniesienie poziomu edukacji średniej i zawodowej w regionach Dodoma i Shinyanga w Tanzanii przez modernizację i doposażenie bibliotek oraz program szkoleniowy w szkołach w Dodomie i Didia” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polska Pomoc 2017.

Zapisz

Zapisz

Zapisz