100%
0 zł do końca cel: 6800 zł

Wyposażenie klas w ośrodku dla dzieci ulicy w Kongo

Centrum Don Bosco Ngangi zapewnia darmową edukację rocznie 4.000 dzieci ulicy. W szkole brakuje ławek dla nowych uczniów. Pomóż je kupić – daj edukację i lepszą przyszłość!

Kiedyś dzieci żołnierze – dziś młodzi ludzie żyjący na ulicach miast, z dala od swoich rodzin, bez godnych warunków życia i edukacji, pozostawieni sami sobie. Trwająca 25 lat wojna domowa, tysiące dzieci wcielanych do armii – to przeszłości Demokratycznej Republiki Kongo, której skutki są nadal boleśnie odczuwalne dla mieszkańców.

W Goma – mieście położonym w północno-wschodniej części kraju, Salezjanie wyciągają do dzieci pomocną dłoń. Dla nich stworzyli Centrum Młodzieżowe Don Bosco Ngangi. Od niemal 20 lat istnienia Centrum Salezjanie pomogli ponad 49.000 „dzieci ulicy”. Młode dziewczyny, będące ofiarami przemocy seksualnej, młodzież, która weszła w konflikt z prawem, sieroty, dzieci porzucone przez rodziców, dzieci przymusowo wcielone do armii – rozpoczęli tam nowe życie.

Kongo_Goma_szkola04

Obecnie 300 młodych ludzi na stałe mieszka w prowadzonych w ramach Centrum domach – mają tu zapewnione wyżywienie, opiekę medyczną, odzież, a także pokryte koszty nauki. Przede wszystkim jednak otoczone są stałą opieką wychowawców, którzy wskazują im drogę i nowe perspektywy dając nadzieję na lepsze jutro.
Ponadto, przy Centrum funkcjonuje przedszkole oraz szkoły na kilku poziomach nauczania, począwszy od edukacji najbardziej podstawowej, jak nauka czytania i pisania, do edukacji zawodowej i technicznej, która już tysiącom podopiecznych pozwoliła znaleźć pracę. Łącznie z oferty edukacyjnej korzysta aktualnie 4.000 młodych ludzi. Są to zarówno stali podopieczni centrum, dzieci z ulicy, jak i te żyjące w rodzinach, których sytuacja finansowa nie pozwala na pokrycie kosztów edukacji. Zespół szkół w Don Bosco Ngangi jest jedynym dużym ośrodkiem edukacyjnym w Demokratycznej Republice Konga, gdzie edukacja jest darmowa. W roku szkolnym 2014-2015 ponad 3700 uczniów mogło zasiąść w szkolnych ławkach bez konieczności ponoszenia żadnych opłat.

Kongo_Goma_szkola05

Praca Salezjanów w Ngangi jest dosłowną kontynuacją tego, co robił ks. Bosko – podawania ręki młodym, którzy się zagubili i od których świat się odwrócił.

Aby poprawić warunki nauki podopiecznych centrum, udało nam się zakupić 47 ławek do sal lekcyjnych, dzięki czemu dzieci, ucząc się, nie muszą siedzieć na ziemi.

Kraj Miejscowość Rok Liczba odbiorców
Kongo Goma 2016

[gdlr_space height=”60px”]
[gdlr_process min_height=”200px” type=”vertical” ]