100%
Zebrano: 36000 zł cel: 36000 zł

Wymiana instalacji elektrycznej w szkole w Peru

W salezjańskiej szkole w Monte Salvado jest konieczna wymiana przestarzałej instalacji elektrycznej. Jest już specjalista, ale brakuje środków. Pomóż!

Monte Salvado znajduje się w peruwiańskiej dżungli wysokiej, niecałe 200 km od Cusco. Salezjanie przybyli tam 40 lat temu. Dziś Misja Salezjańska w Monte Salvado obejmuje kilka dzieł edukacyjno-duszpasterskich. Pierwsze to Parafia Wspomożycielki Wiernych – z około 90 wioskami na powierzchni 3 tys. km2, w dwóch dolinach o trudnym dostępie i z bardzo ubogą ludnością. W wielu wioskach są też Oratoria Salezjańskie dla dzieci i młodzieży. Są również dwa internaty zarówno dla dziewczyn, jak i dla chłopców – obecnie przebywa w nich około 160 chłopców i dziewcząt, pochodzących z oddalonych wiosek, nawet o 3 dni drogi. Sercem misji jest Salezjańska Szkoła Rolnicza dla około 230 uczniów – w której 70% uczniów mieszka we wspomnianych wcześniej internatach. Pozostałe 30 % to chłopcy i dziewczyny z okolicznych wiosek. Aby utrzymać te placówki salezjanie prowadzą gospodarstwo rolne – ok 30 hektarów, gdzie uprawiane są głównie pomarańcze, a także hodowane krowy, świnie i inne zwierzęta (kury, świnki morskie, kaczki, indyki). Aby lepiej docierać z treściami Ewangelii do miejscowej społeczności salezjanie prowadzą także rozgłośnię radiową, która dzięki 3 nowym antenom ma zasięg obejmujący około 300 wiosek. Dyrektorem czteroosobowej wspólnoty jest ks. Ryszard Łach sdb ze Skawy. Oprócz niego jest pracuje tam ks. Dariusz Sobczak z północnej Polski i dwaj bracia zakonni.

Kiedy brakuje salezjanów, wielką pomocą są wolontariusze. Niedawno z Monte Salvado wrócił Kuba, który pomagał w pracy wychowawczej, ale także wspierał placówkę swoimi umiejętnościami technicznymi. Od września na placówce przebywa nasz kolejny wolontariusz Grzegorz. Zgodził się on podjąć remont instalacji elektryczne w domu wspólnoty i internacie . Instalacja ma już ponad
30 lat, jest zużyta i stanowi duże niebezpieczeństwo. Placówka jest zobligowania do wykonania remontu, ponieważ w przyszłości niektóre części internatu i szkoły zostaną połączone z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym.

Specjalista już jest, ale potrzebne są środki na wykonanie prac – zakup podstawowego sprzętu oraz materiałów.


Jeszcze raz chcę podziękować wszystkim z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu za pomoc materialną, a także za posługę wolontariuszy w Peru, a zwłaszcza w Monte Salvado. Ta pomoc jest niezbędna dla normalnego funkcjonowania naszej salezjańskiej placówki. Niech Bóg wynagrodzi Wam za całe dobro, a my tutaj wraz z chłopcami, będziemy o Was pamiętać przed ołtarzem Wspomożycielki Wiernych, prosząc o opiekę i pomoc dla Kościoła i Zgromadzenia Salezjańskiego w Polsce.

ks. Ryszard Łach sdb, dyrektor placówki w Monte Salvado