Wsparcie młodzieży w Amazonii
Północna część Peru to dżungla amazońska, tu, w miejscowości Kuyuntsa znajduje się parafia prowadzona przez księży salezjanów. Należą do niej także 32 wspólnoty, do których misjonarze docierają łodziami raz na kilka miesięcy.
Jednym z takich miejsc jest stacja misyjna w Checherta, leżąca niemal na pograniczu Peru i Ekwadoru, zamieszkiwana przez plemię Achuar. Dotarcie do niej z Kuyuntsa trwa około 5 dni, z czego przez dwa płynie się łódką, a trzy lub cztery idzie piechotą. Ludność mówi tam swoim własny językiem, większość nie zna obowiązującego powszechnie w Peru hiszpańskiego. Nie używają prądu, telefonów komórkowych, ani internetu. Pielęgnują za to rodzimą kulturę i bogatą tradycję. Pomimo olbrzymich osiągnięć techniki, tam praca misyjna nadal niewiele różni się od tej, którą w swoich pamiętnikach opisują misjonarze sprzed wielu lat.
W tych warunkach, w ewangelizacji ogromną rolę odgrywają lokalni katechiści. To osoby świeckie, które przygotowane przez parafię gromadzą wspólnotę wiernych w każdą niedzielę i głoszą Słowo Boże. Wielu z nich prowadzi także katechezy przygotowujące do sakramentów.
Siłą tej społeczności są także ludzie młodzi, do oratorium, czyli świetlicy zainicjowanej przez salezjanów, a prowadzonej przede wszystkim przez ich świeckich współpracowników, uczęszcza ponad 200 dzieci i młodzieży, z samej społeczności Checherta oraz z ośmiu pobliskich wspólnot.
Młodzi uczą się, mają możliwość duchowej formacji, prowadzone są dla nich różne zajęcia podczas których mogą rozwijać swoje zdolności i umiejętności, a także szkolenia dla animatorów i lokalnych liderów. Problemem jest brak odpowiedniego miejsca. W czasie pory suchej słońce świeci niemiłosiernie i upał daje się we znaki, z kolei w porze deszczowej, niemal nieustanne rzęsiste opady utrudniają prowadzenie zajęć.
Księża salezjanie zwrócili się do nas z prośbą fundusze na:
- zakup materiałów dydaktycznych, plastycznych, sportowych do zajęć edukacyjnych i rozwojowych z dziećmi i młodzieżą
- budowę wielofunkcyjnego zadaszenia do prowadzenia zajęć dla dzieci i młodzieży, aby niesprzyjające warunki pogodowe nie przeszkadzały w aktywnościach w oratorium.
Stwórz z nami przyjazną przestrzeń rozwoju dla dzieci i młodzieży we wspólnocie Indian Achuar w Peru!