%
0 zł do końca cel: 0 zł

Budowa przedszkola oraz szkolenie kadry pedagogicznej w Mansa w Zambii

  Miejsce: Chimese jest podmiejską dzielnica Mansy, odległą o 6 km od centrum, obejmującą wiele wiosek położonych w promieniu ok. 5 km. Mieszka tu około 5 000 osób – w większości dzieci i młodzieży. Wiele z nich to sieroty lub półsieroty. Sytuacja ta jest spowodowana wysokim odsetkiem osób…

 

Miejsce:
Chimese jest podmiejską dzielnica Mansy, odległą o 6 km od centrum, obejmującą wiele wiosek położonych w promieniu ok. 5 km. Mieszka tu około 5 000 osób – w większości dzieci i młodzieży. Wiele z nich to sieroty lub półsieroty. Sytuacja ta jest spowodowana wysokim odsetkiem osób zakażonych wirusem HIV i wysokim wskaźnikiem umieralności na AIDS (najwyższy w całej Mansie).

Cel projektu:
Głównym celem projektu jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci poprzez zapewnienie szerokiego dostępu do edukacji na poziomie przedszkolnym, dzięki wsparciu merytorycznemu i infrastrukturalnemu placówki oświatowej w Chimese (Mansa, Zambia).

Działania:
• Wybudowanie infrastruktury przedszkola – budynku przedszkola składającego się z trzech klas z zapleczem (jednopiętrowy budynek o powierzchni użytkowej 230m2 – powierzchnia zabudowy 290m2). Przedszkole zostało wyposażone w stoliki, krzesełka, szafy i inne niezbędne meble. W pierwszym roku od otwarcia z infrastruktury skorzysta co najmniej 90 dzieci.
• Wybudowanie budynku sanitarnego (toalety).
• Wykonanie placu zabaw dla dzieci.
• Przeprowadzenie szkolenia dla lokalnej kadry nauczycielskiej z zakresu edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej – odbyły się 32 godziny kursów dokształcających dla nauczycieli z Chimese, w których uczestniczyło 15 osób.
• Przeprowadzenie kursu dla matek poruszającego zagadnienia związane z opieką nad małym dzieckiem i profilaktyką zdrowotną – odbyło się 12 godzin szkolenia dla matek, w którym uczestniczyło 30 osób.
• Realizacja spotu i filmu na temat HIV/AIDS oraz emisja w TVP3 – w celu realizacji filmu do Zambii udała się 4-osobowa ekipa telewizyjna licząca 4 osoby. Został przygotowany ok. 40 sekundowy spot oraz ok. 15 minutowy program telewizyjny z udziałem znanego piosenkarza Darka Malejonka.

Wolontariusze i pracownicy zaangażowani w realizację projektu:
• Marek Wołkowski – pracownik, koordynator projektu
• Agnieszka Mazur, Paweł Druszcz SDB – wolontariusze

[gdlr_space height=”40px”]

Kraj Miejscowość Rok Liczba odbiorców
Zambia Mansa 2008 5000

[gdlr_space height=”60px”]
[gdlr_process min_height=”200px” type=”vertical” ]