48%
Zebrano: 28195 zł cel: 58000 zł

Farma dla dzieci ulicy w Sierra Leone

Zapewnij wyżywienie, naukę i możliwość rozwoju i lepszego życia dzieciom ulicy w Sierra Leone. Wesprzyj projekt rozbudowy farmy w domu dla dzieci ulicy Don Bosco Fambul w Sierra Leone!

Na zachodnim wybrzeżu Afryki, między Gwineą a Liberią, leży Sierra Leone – niewielkie państwo ze stolicą we Freetown. Na pozór wygląda jak wiele innych krajów afrykańskich. Znane jest przede wszystkim z pięknych, białych plaż na Półwyspie Freetown, wspaniałych terenów do nurkowania wokół Banana Islands, Parku Narodowego „Outamba – Kilimi”, diamentów oraz… Ogromnej biedy.

Chociaż trudno w to uwierzyć Sierra Leone, pomimo licznych złóż złota, żelaza i wspomnianych już wcześniej diamentów, jest jednym z najbiedniejszych krajów świata! Aż 70% osób żyje tu poniżej granicy ubóstwa. Indeks rozwoju społecznego ONZ wymienia ten kraj na 184. miejscu ze 189 (UNDP 2018), a jego wskaźniki społeczno-gospodarcze należą do najgorszych na świecie.

Sytuacja żywnościowa i głód w Sierra Leone jest określana jako „bardzo poważna” przez The International Research Institute for Food and Development Policy (IFPRI). Według statystyk, aż 70% jej populacji mierzy się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, a około 26% już cierpi z powodu niedożywienia…

Czy jeden obiad zmieni sytuację życiową człowieka? Oczywiście, może mu nawet uratować życie, jednak co się stanie następnego dnia? I kolejnego? I późniejszego…?

Właśnie dlatego powstał ten projekt. W Sierra Leone, od ponad 35 lat Salezjanie ks. Bosko prowadzą Don Bosco Fambul – dom dla dzieci ulicy, który obejmuje swoją opieką ok 125 młodych osób, w tym 65 dziewcząt, w wieku od 5 do 20 lat. To miejsce jest ich domem, w którym znajdują to, czego nie mieli na ulicy – zapewnienie podstawowych potrzeb życiowych – jedzenie, ubranie, opiekę medyczną oraz miłość, bezpieczeństwo, zrozumienie i poczucie, że dla kogoś są ważni.  


Ośrodek dysponuje obecnie 7 ha gruntów rolnych, które mogą zmienić życie dzieci i okolicznej społeczności! Może powstać na nich farma, która nie tylko pozwoli na zwiększenie produkcji żywności i poprawę życia lokalnych mieszkańców, ale również da młodym podopiecznym ośrodka szansę na naukę. Naukę w praktyce, o tym jak wykorzystywać posiadane zasoby, jak dbać o zwierzęta gospodarcze i w jaki sposób uzyskać plony.

W ramach projektu chcemy pokryć niezbędne do poniesienia koszty budowy budynku dla zwierząt hodowlanych oraz innych pomieszczeń gospodarskich, wynagrodzenia pracownika oraz zakup zwierząt i paszy. To pozwoli nie tylko wykorzystać istniejący potencjał lokalnych rolników, zapewnić bezpieczeństwo żywieniowe w regionie i zwiększyć lokalne dochody, ale również umożliwi edukację i przeprowadzanie szkoleń, które dadzą szansę młodym na lepsze jutro. Chociaż sam projekt bezpośrednio dotrze do 125 osób, w rzeczywistości poprawi życie całej lokalnej społeczności, i to nie w sposób krótkotrwały, ale stały i solidny, przynoszący korzyści przez kolejne dni, miesiące i lata!

Chcemy pomóc Sierra Leone. Chcemy stanąć do walki w obronie człowieka, jego godności i podstawowych potrzeb. Chcemy pomóc dzieciom, młodym i dorosłym radzić sobie z trudną sytuacją i dać im nadzieję na lepsze życie, nie chcemy jednak, żeby efekt był nietrwały, ulotny, tymczasowy.

Chcemy pomóc Sierra Leonie – czy przyłączysz się do nas…?