Edukacja dla dzieci z Angoli
Placówka w Huambo to nowootwarta misja salezjańska mieszcząca się na obrzeżach drugiego co do wielkości miast w Angoli. Huambo jest miejscem o bardzo dużej gęstości zaludnienia (ok. 100 000 mieszkańców), a aż 75% jego mieszkańców to dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia!
Większość mieszkańców trudni się uprawą roli lub drobnym handlem ulicznym. Rodziny są bardzo liczne, średnio od pięciu do ośmiu dzieci. Na obrzeżach miasta żyją w bardzo trudnych warunkach, bez dostępu do bieżącej wody i prądu. Znaczna większość spośród zamieszkujących okolice 60 000 młodych nie ma możliwości podjęcia nauki, a jeśli już to odbywa się ona w bardzo złych warunkach – zwykle pod drzewem, gdzie doskwiera upał, a w porze deszczowej ulewne opady i błoto. Po prostu brakuje szkół, a w tych, które są brakuje miejsc.
W charyzmacie działalności salezjanów szczególne miejsce zajmuje edukacja dzieci i młodzieży. Budowa szkoły to duże, kosztowne i bardzo czasochłonne przedsięwzięcie. A jeśli chodzi o dobro i rozwój dzieci czekać nie można.
Salezjanie chcą stworzyć prowizoryczne klasy dla 600 uczniów w wieku od 6 do 14 lat. Za zgodą rządu mają możliwość zaadaptowania do tego celu starych, opuszczonych budynków – wystarczy remont, aby dać im nowe życie, a młodym stworzyć możliwość nauki i pozwolić im nadrobić zaległości. Dzięki specjalnemu programowi edukacyjnemu uczniowie, którzy wiekowo powinni już być zaawansowani w procesie edukacji, a jeszcze go nie podjęli, będą mogli nadrobić materiał z dwóch lat w ciągu jednego roku, a tym samym ukończyć edukację po trzech zamiast po sześciu latach.
Dwa miesiące – tyle potrzeba, aby przygotować miejsca dla dzieci do nauki. Pod warunkiem, że uda się zdobyć środki finansowe na to przedsięwzięcie. Z Waszą pomocą na pewno się powiedzie!