100%
Zebrano: 51600 zł cel: 51600 zł

Dożywienie dzieci ulicy w Ugandzie

Zapewnij ciepły posiłek dla 526 podopiecznych ośrodka dla dzieci ulicy w Namugongo.

Ponad połowa populacji Ugandy cierpi z powodu głodu lub niedożywienia. Na sytuację społeczno-gospodarczą kraju wpływa utrzymująca się presja inflacyjna oraz zaostrzona polityka pieniężna spowodowana COVID-19 oraz rosyjską inwazją na Ukrainę. Gospodarstwa domowe odczuły negatywny wpływ wzrostu cen przez całkowity brak dostępu do żywności lub brak możliwości jej zakupu w wystarczających ilościach.

W Ugandzie bardzo duży problem stanowi zjawisko dzieci ulicy. Kilkuletnie dzieci ulicy wychowują się bez rodziców, często w małych grupkach błąkając się po targach. Na ulicy czeka na nie wiele niebezpieczeństw, młodsze dzieci często są okradane i bite. Całkowicie pozbawione bezpieczeństwa oraz opieki często sięgają po używki.

Z pomocą spieszą im salezjanie prowadzący w Namugongo centrum Don Bosco CALM. Zapewnia ono opiekę, edukację i daje szansę na lepszą przyszłość.

Jednak w obecnej sytuacji zapewnienie wszelkich niezbędnych warunków do prowadzenia domu dla 526 podopiecznych jest niewyobrażalnie trudne. Zaspokajanie podstawowych potrzeb takich jak wyżywienie, środki higieniczne, opieka medyczna czy nawet schronienie coraz częściej przewyższają możliwości finansowe ośrodka. Najbardziej istotną kwestią pozostaje potrzeba zaspokojenia głodu dzieci, które w trakcie dorastania potrzebują zbilansowanych posiłków wysokiej jakości. W przypadku niezaspokojenia podstawowych potrzeb u dzieci może rozwijać się nieufność, która zmusi je do powrotu na ulicę w poszukiwaniu innych sposobów na zdobycia pożywienia.

Przekazując choćby drobny datek zapewniamy dzieciom ciepły posiłek oraz schronienie i poczucie bezpieczeństwa.

Zebrana kwota pozwoli na zakup podstawowych produktów spożywanych w Ugandzie np. mąki kukurydzianej i fasoli, a tym samym dożywienie dzieci z ośrodka Don Bosco – Calm.