100%
Zebrano: 16336 zł cel: 16336 zł

Budowa toalet i pryszniców przy kościele parafialnym w Zambii

Dzięki budowie toalet możliwa będzie edukacja do higieny dla mieszkańców Kazembe. Tylko nieliczni mają w swoich domach dostęp do bieżącej wody.

Sytuacja ekonomiczna w Zambii stopniowo się pogarsza – słabnie stosunek kwacha (lokalnej waluty) do dolara. Tamtejsza ludność utrzymuje się głównie z rybołówstwa i drobnego rolnictwa. Brakuje struktur i środków finansowych potrzebnych do rozwoju gospodarczego. W parafii Kazembe od niedawna pracuje polski misjonarz, ks. Jacek Garus. Przy parafii znajduje się również zawodowa szkoła stolarska oraz oratorium dla dzieci i młodzieży.

Celem projektu jest budowa dwóch nowych toalet (męskiej i damskiej) wraz z prysznicami. Toalety, z których obecnie się korzysta, są stare i zagrzybiałe, brakuje w nich umywalek. Prysznice i toalety przeznaczone będą głównie dla uczestników spotkań, których w parafii odbywa się bardzo dużo. Kilka razy w roku odbywają się spotkania dla młodzieży (ok. 200 osób), dla kobiet z grupy St. Anne (ok. 100), dla charyzmatyków (ok. 50 osób). Na terenie boiska odbywają się mecze oratoryjne i parafialne – również zawodnicy będą mogli korzystać z toalet i pryszniców. Do zrealizowania projektu potrzebny jest także nowy zbiornik na wodę (tank), gdyż istniejący jest zbyt mały, by obsługiwać duże spotkania, a trzeba także wziąć pod uwagę problem przerw w dostawie prądu.
Pośrednim celem projektu jest także edukacja do higieny. Wiele domostw ma tylko wychodki, nieliczni mają dostęp do bieżącej wody, większość korzysta ze studni głębinowych i za pomocą wiader dostarcza wodę do domu. Problem niemycia rąk czy braku brania kąpieli (bo jest tylko wiadro z miską albo rzeka) jest powszechny.

Okolice Kazembe to obszar typowo wiejski. Infrastruktura i przemysł są tu bardzo słabo rozwinięte, ludzie w większości żyją w malutkich domkach z wypalonych cegieł i blachy. Często brakuje im środków na ubrania, edukację i wyżywienie. Widok dzieci chodzących w brudnych lub potarganych ubraniach jest tu codziennością. Prysznice umożliwią kąpiel podczas weekendowych spotkań dla różnych grup. Toalety z umywalkami zapewnią higienę parafianom uczęszczających codziennie do kościoła.

POMOŻESZ?