Podręczniki dla uczniów w Tanzanii
-Czy jest repetytorium z Historii?
-Nie ma.
-A z Biologii?
-Nie ma.
-To może z Chemii?
-Nie ma.
-A co jest?
Zasłyszane w szkolnej bibliotece w Didia, podczas gorącego okresu poprzedzającego egzaminy końcowe.
Co z tymi książkami?
Jak myślimy o szkole i lekcjach, oczyma wyobraźni widzimy uczniów siedzących przy równo ustawionych ławkach, na których przed każdym leży zeszyt, książka, kilka rozrzuconych długopisów, a nauczyciel coś tłumaczy przy tablicy. Po powrocie do domu, uczniowie włączają komputery i wertując internetowe encyklopedie odrabiają zadanie domowe. Jak to wygląda tutaj?
Szkoła z internatem, dzieciaki codziennie wstają o 5, by jeszcze przed śniadaniem się pouczyć, a książki odkładają dopiero o 22. Rodziców ledwie stać na opłacenie czesnych, nie wspominając o książkach. A młodzież podczas lekcji przepisuje podręczniki do zeszytów, żeby mieć się z czego uczyć po południu. Edukacja to dla nich droga lepszej przyszłości i spełnienia marzeń.
Jest biblioteka, są w niej nawet jakieś książki, ale.. no właśnie zawsze się pojawia jakieś ale, tutaj są aż trzy:
- Książki są nie na temat- czasami są to proste bajki dla dzieci (a jesteśmy w liceum) a czasami są to podręczniki do historii literatury Ameryki a tych do Geografii brakuje.
- Podręczniki są nieaktualne- te sprzed 10 lat jeszcze można używać, ale te z przed 20…? Nie zawsze.
- Książek jest po prostu za mało- Nawet jeżeli mamy podręczniki, są one całkiem użyteczne, ale jest ich 5, uczniów w jednej klasie 50?
Co udało nam się zrobić?
Od pięciu miesięcy pracujemy w dwóch szkołach średnich w Tanzanii.
W Didia powstało nowe piętro w budynku biblioteki w którym pojawią się sale do nauki- trwają właśnie prace wykończeniowe. Mamy już też część mebli i nowiutkie regały do biblioteki.
W Dodomie pomieszczenie w którym znajdowała się biblioteka zostało powiększone i odnowione- świeżo pomalowane ściany i nowe półki, miejsce do nauki, brakuje już tylko… KSIĄŻEK!
Ostanie Kroki!
Większość pracy już za nami, ale z ostatnim zadaniem, potrzebujemy waszej pomocy. W obu miejscach mamy nowe regały, które czekają żeby je zapełnić książkami. Ufundowanie podręcznika to koszt ok. 30 zł. Może jedna z tych książek mogłaby być od Ciebie?
Projekt „Narzędzia dla Rozwoju. Podniesienie poziomu edukacji średniej i zawodowej w regionach Dodoma i Shinyanga w Tanzanii przez modernizację i doposażenie bibliotek oraz program szkoleniowy w szkołach w Dodomie i Didia” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polska Pomoc 2017.
Zapisz
Zapisz
Zapisz