Cała kwota potrzebna na projekt to 17 000 zł
42% już jest/9 859 zł do końca

Burkina Faso jest jednym z najuboższych krajów w Afryce. Większość ludzi mieszka na wsiach żyjąc z uprawy roli i hodowli bydła. 32% to mieszkańcy miast, którzy utrzymują się  z wyplatania koszyków, barwienia tkanin, czy wyrobu skórzanych przedmiotów, co jednak nie przynosi dużych dochodów. Powszechnym problemem jest bezrobocie oraz brak wykształcenia (tylko 1/3 osób powyżej 15 roku życia potrafi czytać i pisać).

Co istotne, ponad 65% społeczeństwa Burkina Faso to ludzie młodzi, poniżej 25 roku życia. To właśnie oni są największą nadzieją tego kraju, ale potrzebują warunków sprzyjających rozwojowi. Niestety, wielu z nich w swoich domach nie ma możliwości nauki i prawidłowego rozwoju.

Z myślą o najbardziej potrzebującej młodzieży salezjanie w 2011 roku stworzyli dom Don Bosco w Bobo-Dioulasso (drugim co do wielkości miejscu w kraju). Znajduje się on przy prowadzonej przez salezjanów szkole technicznej. Placówka jest odpowiedzią na podstawowe potrzeby młodych –  stworzenie perspektyw zawodowych, możliwość rozwoju osobistego w oparciu o wartości chrześcijańskie i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa. Placówka otacza opieką 40 chłopców pochodzących głównie z okolicznych wiosek. Oprócz tego często zatrzymują się tu uczniowie, którzy przyjeżdżają do miasta na okres przygotować i zdawania egzaminów maturalnych.

Jednym z największych problemów, z jakim zmagają misjonarze jest ograniczony dostęp do prądu. Oświetlenie publiczne prawie nie funkcjonuje w tej dzielnicy, prąd jest bardzo drogi, a w jego dostawach często następują przerwy. To wpływa negatywnie na kształcenie młodzieży, zwłaszcza, że są one wzmożone od kwietnia, więc przypadają dokładnie na okres powtórek  i przygotowań do egzaminów.

Najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu jest instalacja fotowoltaiczna. Dlaczego? Chyba jedynym, czego w Burkina Faso nie brakuje przez cały rok, jest SŁOŃCE!

Solary mają dłuższą żywotność i są łatwiejsze w utrzymaniu niż generatory  prądu, przy tym nie wytwarzają szkodliwych dla środowiska gazów cieplarnianych. Ich montaż nie tylko zapewni stałą możliwość korzystania z urządzeń elektrycznych, ale też znacznie obniży koszty utrzymania domu. Zmniejszenie opłat za energię elektryczną, pozwoli wykorzystać zaoszczędzone środki na materiały edukacyjne dla uczniów.

Skoro w tym zakątku Afryki Zachodniej nie brakuje słońca i chęci do pracy, to czemu by nie umożliwić wykorzystania tych dobrych zasobów?

Pomóż i TY!

Prąd w domu dla chłopców ulicy

Mieszkańcy domu dla chłopców ulicy w Bobo-Dioulasso nie mają stałego dostępu do prądu. Dzięki panelom fotowoltaicznym mogą go zyskać!

Wpłacam