Wieści z Odessy
W ramach prowadzonej przez nas od początku ataku Rosji na Ukrainę akcji „Serce dla Ukrainy” wspieramy salezjanów pracujących w Odessie. W Święta otrzymaliśmy list od ks. Cezarego Czerwińskiego, w którym przełożony tamtejszej wspólnoty dzieli się z nami radościami, sukcesami i podziękowaniami, a także marzenia i obawami na kolejny rok.
Chrystus się rodzi! Wielbimy Go!
Droga Rodzino Salezjańska, szanowni Dobrodzieje i Darczyńcy/Sponsorzy salezjańskiego Dzieła w Odessie.
Przy dźwiękach syren alarmu przeciwlotniczego, które często są słyszane dzisiejszego wieczoru, piszą się te słowa krótkiego sprawozdania z naszej salezjańskiej Wspólnoty z Odessy, za przeżyty 2023 rok, z nadzieją na przyjście Bożego Daru sprawiedliwego Pokoju.
Rok, który odchodzi do wieczności, był naznaczony wielkim bólem krwawej wojny, ale też przebogatym wyrazem Bożego Miłosierdzia. I tutaj chcemy szczerze podziękować Wszystkim Sponsorom i Dobrodziejom za solidarność w tych okrutnych chwilach, za modlitwy i hojną materialną pomoc. Pragniemy podzielić się z Wami tym szczęściem, że właśnie Bóg, dzięki Waszej wydatnej pomocy, tyle uczynił nam – salezjańskiej Wspólnocie z Odessy.
Rok 2023 rozpoczął się w Uroczystość Przenajświętszej Bogarodzicy, Matki Kościoła z przedstawienia „Jasełek” w Oratorium Don Bosko w Salezjańskim Centrum na ul. Marszałka Malinowskiego i w Bazylice Mniejszej p.w. Św. Apostoła Piotra przy ul. Hawannej 5. Dzięki wierze w Opatrzność, naśladując przyjaciela młodych pod płaszczem opieki Przenajświętszej Bogarodzicy, przeszliśmy bezpiecznie przez cały liturgiczny rok, mimo kryzysu szalejącej epidemii COVID – 19 i ciągłego strachu, wynikającego z trwającej wojny na Ukrainie. Ale dzięki wielkiemu dobrodziejstwu Darczyńców z zagranicy i wydatnej pomocy miejscowych wolontariuszy, były przeprowadzane dość regularnie różne spotkania dydaktyczno-wychowawcze w Oratorium czy też takie akcje, jak SAWIONALIA, letnie i jesienne „wesołe kanikuły” z pouczającym i ciekawym programem dla dzieci i dorastającej młodzieży. Niezapomnianymi były wycieczki do odesskich muzeów, katakumb, teatrów, a szczególnie wyjazd do konnego klubu „Ajweng”, wakacyjny wyjazd na wypoczynek do włoskiej miejscowości Cervi. Szykowane też były różne paczki dla obrońców Ojczyzny czy odwiedziny u rannych żołnierzy w szpitalach. Dzięki wydatnej pomocy samych rodziców czy trenerów przeprowadzono w ciągu mijającego roku w Oratorium wiele różnych zabaw czy zmagań sportowych. Ponad 300 dzieci i młodzieży, dzięki duchownym synom (salezjanie) i córkom (siostry salezjanki) św. Jana Bosko oraz wydatnej pomocy wolontariuszy i animatorów skorzystało z organizowanych dla nich przedsięwzięć.
- Została adaptowana nieduża piwnica pod budynkiem gospodarczym jako schron w czasie alarmów (wymóg prawa w czasie wojny), co dało mozliwość prawną dla prowadzenia szkoły
- Zostało dobudowane przy garażu pomieszczenie dla małych generatorów.
- Dzięki Wam, drodzy Przyjaciele, mamy w klasach Gimnazjum nowe tablice multiplikacyjne, drobny sprzęt sportowy oraz prezenty od św. Mikołaja.
- Dzięki wsparciu krakowskiego Inspektoratu SDB mamy elektrycznie otwierane bramy wjazdowe i został zainstalowany generator prądu na 39 KW, przy tej okazji zostały wymienione szafy elektryczne.
- Wykonana ekspertyza wytrwałości fundamentu budynku dla ewentualnej, pożądanej nadbudowy (dodatkowego półpiętra z izolacją termiczną oraz nowym „łamanym” zadaszeniem).
- Gimnazjum też otrzymało darowiznę od Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego na budowę większego schronu.
W gimnazjum pomalutku „rośniemy” i wychodzimy na zaplanowany poziom 9 – tej klasy. Jest nam coraz ciaśniej i gimnazjum systematycznie zajmuje kolejne pomieszczenia nalężące do Wspólnoty SDB za klauzurą zakonną. Stwarza to konieczność nadbudowy mansardy z odpowiednim dachowym pokryciem dla stworzenia niezbędnych pomieszczeń na potrzeby prowadzenia zajęć szkolno-dydaktycznych. Szkoła jako ośrodek prowadzący zajęcia z dziećmi, jest zobowiązany do stworzenia dodatkowego pomieszczenia jako schronu dla ukrycia się podczas alarmów przeciwlotniczych (wymóg władz państwowych w warunkach działań wojennych). Stwarza to konieczność, by zaadaptować pomieszczenia podpiwniczenia budynku z odpowiednim ich przystosowaniem dla schronu przeciw bombowego. Dokucza nam także niepewność czy będziemy mieli pieniądze na wysokie opłaty za ogrzewanie budynku. Marzeniem naszym jest też wyposażenie boiska sportowego dla potrzeb zajęć sportowych dla szkoły i dopełnienie sprzętów na ogródku dla przedszkola.
W dniu 12 listopada 2023 roku nasze salezjańskie Centrum Młodzieżowe „Don Bosko” świętowało 23. rocznicę swojej działalności. Odczuwamy wielką potrzebę naszej obecności wobec otaczającej nas Społeczności. Dlatego z wielką nadzieją ruszamy w Nowy 2024 Rok.
Marzeń i planów mamy tak wiele, ale wierzymy że Miłosierny Bóg obdarzy nas tym, co jest nam najbardziej niezbędne i potrzebne.
Drodzy, odeska salezjańska wspólnota dziękując bardzo za dotychczasową współpracę radośnie Was wita z okazji Bożego Narodzenia i szczerze życzy Wam szczęścia, zdrowia, pokoju serca i Bożego Błogosławieństwa.
Ks. Cezary Czerwiński SDB, dyrektor Wspólnoty