KARIBUNI SANA Don Bosco KIITEC w Aruszy
Dziś zapraszamy do północnej Tanzanii gdzie znajduje się szkoła DON BOSCO KIITEC, którą od kilku lat prowadzą salezjanie. Miejsce niezwykłe i to nie tylko ze względu na piękno przyrody i bliskość wulkanu Meru, ale ze względu na polską historię związaną z tą okolicą. Po II wojnie światowej w pobliskim Tengeru znajdował się obóz dla uchodźców, gdzie zamieszkało ponad 4 tys. Polaków tworząc polską osadę na afrykańskiej ziemi.
Obecnie Arusha jest prężnie rozwijającym się miastem, gdzie powstają liczne szkoły i firmy. Ze względu na duże odległości pomiędzy większymi miastami Arusza stanowi ważne centrum edukacyjno-przemysłowo-handlowe.
Wyższa Szkoła Don Bosco KIITEC (Kilimanjaro International Institute for Telecomunication, Electronics and Computers) kszałci obecnie ponad 200 osób na różnych specjalizacjach oferując kursy krótkie (kilkumiesięczne) oraz kursy długie zakończone uzyskaniem dyplomu (3 letnie). Studenci uczą się na wydziałach automatyki przemysłowej, inżynierii komputerowej, elektroniki, komunikacji, inżynierii elektrycznej oraz odnawialnych źródeł energii.
Lipiec pomimo trwającej tam zimy był czasem wyjątkowo gorącym ze względu na ilość wydarzeń szkolnych. Na początku miesiąca odbyły się dni otwarte szkoły na które bardzo licznie przybyli uczniowie okolicznych szkół średnich planujących w przyszłym roku rozpocząć naukę w Don Bosco KIITEC.
Następnie rozpoczęliśmy intensywny czas szkoleń dla studentów z zakresu umiejętności miękkich. Ze względu na profil szkoły i zainteresowania studentów udało się je w bardzo praktyczny sposób rozwinąć na potrzeby współczesnego świata biznesu.
Po krótkim oddechu studenci rozpoczęli swoje egzaminy semestralne a ich nauczyciele szkolenie dotyczące nowoczesnych strategii wychowania w XXI wieku.
Chwilowo szkoła opustoszała bo wszyscy rozpoczęli krótkie ale jakże zasłużone wakacje. Jednocześnie powoli zaczynają się przygotowania do remontu i wielkiego malowania.
Projekt współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych.