Biblie i modlitewniki dla mieszkańców andyjskich wiosek w Boliwii

11 listopada 2024 r. będziemy obchodzić wielki jubileusz – 100-lecie powstania Diecezji Potosi. Okazja ta skłoniła nas do podjęcia wielu działań, mających na celu przygotowanie całej wspólnoty diecezjalnej do duchowego przeżycia tego niezwykłego święta. Dziękujemy za Waszą pomoc w realizacji tego dzieła!  

-pisze ks. Ruben Negretty Colque, proboszcz parafii Uyuni w Boliwii.

Główną część przygotowania stanowiły kursy formacyjne dla osób świeckich – lokalnych liderów lokalnych i katechetów, odpowiadających za życie religijne ponad 200 społeczności rozsianych na przestrzeni 50 000 km2, które na co dzień pozbawione są obecności kapłana.

W na przestrzeni 6 miesięcy odbyło 5 spotkań formacyjnych dla katechetów, w każdym z nich wzięło udział od 50 do 70 osób.

Podczas spotkań katecheci otrzymali materiały, które będą wykorzystywać w swojej pracy duszpasterskiej oraz rozdawać mieszkańcom wspólnot.

Dzięki przekazanym przez Was darowiznom zostały zakupione:

– 348 egzemplarzy Biblii

– 4000 śpiewników

– 1500 małych katechizmów i ołtarzyków domowych

– 20 000 broszurek modlitewnych

– materiały papiernicze i biurowe niezbędne do prowadzenia szkoleń

Jednym z zadań katechetów było przygotowanie dwóch wielkanocnych pielgrzymek – opracowanie planu, następnie odwiedzanie społeczności i zachęcanie ich do wzięcia udziału w pielgrzymce. Ostatecznie w każdej z pielgrzymek wzięło udział ponad 1500 wiernych.


Odbyły się także spotkania dla młodzieży zaangażowanej w życie religijne w swoich miejscowościach.

Kolejnym elementem były wizyty misyjne, polegające na odwiedzaniu wiosek i małych społeczności przez grupy misyjne składające się z osób duchownych oraz świeckich, w wielu wizytach uczestniczył również ksiądz biskup. Wizyty miały na celu formowanie nowych grup duszpasterskich nawet w malutkich, najbardziej odległych wioskach.

Liczba mieszkańców regionu Uyuni wynosi 39.494 osób, z wielkim prawdopodobieństwem należy ocenić że do nich wszystkich dotarliśmy z listem biskupim i ołtarzem rodzinnym do adoracji. Już teraz widzimy, że zasięg naszych działań jest dużo większy niż liczba ich bezpośrednich uczestników. Przeszkoleni, wzmocnieni i zmotywowani katecheci prowadzą działania misyjne i ewangelizacyjne w swoich środowiskach. Kładziemy nacisk na wsparcie osób świeckich bo w Boliwii, jak w większości krajów misyjnych, jest niewiele księży i sióstr zakonnych. Dlatego też zależy nam na formacji lokalnych liderów, dzięki którym docieramy z Dobrą Nowiną do większości szkół, instytucji, społeczności, grup, wiosek i w najbardziej odległe zakątki górskiego regionu. Dzięki temu możemy realizować cel który sobie wyznaczyliśmy, aby być kościołem synodalnym, misyjnym, prorockim i samarytańskim – podkreśla ksiądz Ruben.