Serce dla Ukrainy – dzielimy się dobrem!

Jedną z placówek, do której regularnie trafia Wasze wsparcie w ramach akcji Serce dla Ukrainy jest salezjańska misja w Odessie. Jej dyrektor, ks. Cezary Czerwiński sdb przesłał do nas list z podziękowaniami i aktualnościami:

Drodzy Darczyńcy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego,

W tym liście do Was pragniemy, z dalekiej Odessy na Ukrainie, złożyć Wam  najserdeczniejsze życzenia i wyrazić podziękowanie za wszelkie dobro przez Was ofiarowane naszemu Młodzieżowemu Centrum „Don Bosco”.

                    Prawie codziennie nasze miasto, leżące na południu Ukrainy, jest atakowane przez Rosję  dronami, rakietami i „szachedami”. Chociaż nie należy ono wprost do strefy przylegającej do działań na linii frontu, to jednak  wielokrotnie w ciągu dnia i nocy słyszymy alarmy przeciwlotnicze, a to zmusza wielu do chowania się do schronu.

                   W wojennych czasach w naszych działaniach wychowawczo-duszpasterskich pojawiło się wielu przesiedleńców/uchodźców ze stref  bombardowań, a sporo z nich to dzieci osierocone, dotknięte najgorszymi skutkami tej okrutnej wojny. Dla bieżącego zaspokajania ich potrzeb codziennych niezbędne jest jedzenie, środki higieny osobistej i sanitarnej, ale trzeba także stworzyć im klimat ciepła rodzinnego, który da poczucie bezpieczeństwa, a to wymaga zapraszania do współpracy odpowiednich specjalistów z dziedziny psychologii. Szczególnie młodzież potrzebuje więcej fizycznego odprężenia oraz duchowej opieki. Na licznych spotkaniach o klimacie rodzinnym połączonym z zabawami i smacznym poczęstunkiem, było to realizowane podczas szeregu akcji, takich jak: Święto Wszystkich Świętych w oratorium, Urodziny Centrum Młodzieżowego “Don Bosco”, Wspomnienie Pierwszego Oratorium Salezjańskiego (8 grudnia),  Bożonarodzeniowy teatralny spektakl zagrany przez dzieci  w Odessie i we Lwowie; Dzień Św. Jana  Bosko (31 stycznia); uczestnictwo w  Szkole animatorów w Bóbrce koło Lwowa i w Żytomierzu; półkolonie dla dzieci „Ślady na śniegu”; wyjazd na Savionalia w Krakowie oraz wiele innych imprez i wydarzeń w okresie letnich wakacji. Dzięki takim inicjatywom, przebywaniu w kręgu rówieśników, te nasze dzieci, przynajmniej na  jakiś czas, zapominają o wojnie i jej okropnościach.

                   Dziękujemy więc bardzo za każdy Wasz Dar serca i przywrócone szczęśliwe chwile dzieciństwa dla naszych małych pociech. Niech Miłosierny Bóg szczodrze błogosławi i obdarza Was, Wasze rodziny oraz krewnych zdrowiem i potrzebnymi łaskami z Nieba.


                   My zaś ze swojej strony staramy się odwdzięczyć Wam pamięcią, kierując do Was zaproszenie do Odessy z nadzieją rychłego zakończenia wojny. W naszych wdzięcznych modlitwach do Ojca Niebieskiego w intencjach Waszych Rodzin, pałamy ze swojej strony coraz bardziej  rosnącą chęcią upodobnienia się do Was w realizacji takich czynów  Miłosierdzia, których od Was się uczymy.

                   W imieniu salezjańskiej wspólnoty oraz wdzięcznych rodziców, ich dzieci i młodzieży,  będących uczestnikami wszelkich inicjatyw realizowanych w Młodzieżowym Centrum „Don Bosko”, które były i zapewne jeszcze będą realizowane z Waszą pomocą.

ks. Cezary Czerwiński  SDB, dyrektor