Prosto z kliniki w Ghanie…

Miesięcznie wykonujemy 85 – 100 badań USG. Jest to ogromna pomoc dla naszych pacjentek. Przychodzą one do nas nie tylko z naszej miejscowości, ale również z bardzo odległych wiosek.

Drodzy Dobrodzieje i Przyjaciele Misji,

Przesyłam serdeczne pozdrowienia z górzystej miejscowości Kwahu Tafo w Ghanie. Jestem misjonarką ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego. Jesteśmy międzynarodowym Zgromadzeniem, dlatego w Ghanie można spotkać siostry z każdego kontynentu.

W Kwahu Tafo pracuję od 2016 roku. Jestem odpowiedzialną za ośrodek zdrowia i porodówkę (St. Joseph Clinic and Maternity Home). Razem z moimi siostrami z Ghany i Indonezji pracujemy w klinice, na gospodarstwie rolnym oraz społecznie – pomagamy dziewczynom w przygotowaniu do zawodu, oraz kobietom, które ze swojej pracy utrzymują rodziny.

Praca z kobietami jest jedną z naszych głównych misji w Ghanie. Jako położna troszczę się szczególnie o kobiety w ciąży. Dzięki Waszej pomocy i zaangażowaniu Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego mogłyśmy zakupić nowoczesny aparat ultrasonograficzny dla naszej kliniki. Jest to sprzęt niezwykle pomocny w prowadzeniu ciąży oraz opieki nad matką i dzieckiem.


Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapobiec niektórym komplikacjom i na czas wysłać pacjentkę do szpitala jeśli tego wymaga sytuacja. Matka oczekująca dziecka jest też szczęśliwa widząc na ekranie podłączonym do USG, jak jej dziecko się rozwija. Pomaga jej to przygotować się emocjonalnie i fizycznie na narodziny dziecka. Miesięcznie wykonujemy 85 – 100 badań USG. Jest to ogromna pomoc dla naszych pacjentek. Przychodzą one do nas nie tylko z naszej miejscowości, ale również z bardzo odległych wiosek.

Zakupiony nowoczesny aparat USG będzie również służył innym pacjentom, którzy potrzebują badania USG jamy brzusznej. Te badania rozpoczniemy po zakupie dodatkowej sondy.

W imieniu moich Sióstr, pracowników i wszystkich pacjentów pragnę z całego serca podziękować za Wasze wsparcie. Naprawdę, bez Waszej pomocy niewiele możemy zrobić. Niech Dobry Bóg wynagrodzi każda Waszą ofiarę.

Pamiętamy o Was w modlitwie i polecamy opiece św. Józefa.

Z wdzięcznością

s. Dorota Sojka, SSpS