Kenia: Najbardziej kolorowy dzień w roku

Sobotni poranek w szkole Don Bosco Boys Town w Nairobi był inny niż zwykle. Powiewające wszędzie kolorowe proporczyki, flagi z wizerunkami ks. Bosko, wielkie namioty rozstawione na szkolnym dziecińcu i przed kaplicą oraz setki plastikowych krzeseł zwiastowały ważne wydarzenie. Tego dnia zamiast wszechobecnych ostatnio chmur i siąpiącego od rana deszczu powitało nas piękne słońce. Już od wczesnych godzin na teren szkoły zaczęło przybywać mnóstwo ludzi – rodzin z dziećmi, salezjanów, przedstawicieli różnych firm i organizacji, ale to nie oni mieli być głównymi gośćmi.

Tego dnia do szkoły przybyli wszyscy uczniowie drugiego roku, którzy przez ostatnich kilka miesięcy przebywali w różnych firmach na praktykach kończących ich naukę w Boys Town Technical Institute. Graduation, czyli wręczenie dyplomów jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla całej szkoły. Uroczystość gromadzi setki gości, a uczniowie i nauczyciele zaczynają przygotowania do niej już kilka tygodni wcześniej.

Podczas gdy goście się zjeżdżali, chór ćwiczył pieśni, a niektórzy z uczniów ubierali się w masajskie stroje, w drugiej części szkoły trwały ostatnie przygotowania do innego ważnego wydarzenia towarzyszącego obchodom zakończenia roku szkolnego – otwarcia nowego budynku działu mechaniki samochodowej. Choć już sam budynek, pomalowany w kolorach afrykańskiej ziemi, pięknie się prezentował, nie mogło zabraknąć obowiązkowych na otwarcie balonów i kolorowych wstążek.

Uroczystość rozpoczęła msza święta, której przewodniczył ksiądz prowincjał. Po niej wszyscy zaproszeni goście przy dźwiękach orkiestry udali się na otwarcie nowego budynku, ksiądz prowincjał wraz z koordynatorką projektu dokonali odsłonięcia tablicy, następnie ksiądz prowincjał poświęcił klasy i pomieszczenia warsztatowe.

Kenijczycy lubują się w przemowach oraz wszelkich występach artystycznych, zatem jednego ani drugiego nie mogło zabraknąć podczas sobotniej uroczystości. Wszystkich zachwyciły pokaz śpiewu szkolnego chóru, występy uczniów z grup: teatralnej i tanecznej oraz karate. Ale chyba największe wrażenie zrobił pokaz tradycyjnego tańca masajskiego przygotowany przez uczniów, którzy pochodzą właśnie z plemion masajskich. Następnie miało miejsce wręczenie dyplomów absolwentom oraz nie mające końca pamiątkowe sesje zdjęciowe.

Absolwentom życzymy samych sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym, a uczniom działu mechanicznego, aby nowe pomieszczenia oraz sprzęty jak służyły najlepiej i pomagały osiągnąć marzenia!

Projekt współfinansowany z budżetu państwa w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych.