Wymiana instalacji elektrycznej w Peru trwa…

Od 5 miesięcy przebywam na misji w Peru w ośrodku salezjańskim w Monte Salvado. Miejscowość ta znajduje się około 200 km od miasta Cusco. Aby dotrzeć do Monte Salvado trzeba pokonać trasę pięciu godzin jadąc po krętych drogach.

Zajmuję się tu głównie remontami oraz pomagam, w zależności od potrzeby, przy różnych pracach. Od 2 miesięcy zajmuję się realizacją projektu wymiany instalacji elektrycznej. Jest to duży i dość trudny projekt. Wymaga czasu i pracy. W Peru wiele rzeczy jest innych niż w Polsce. Inne są oznaczenia i sposób wykonania, inne są np. oznaczenia przewodów puszek elektrycznych. Jednak po raz kolejny na misji, doświadczyłem pomocy Bożej. Na samym początku realizacji projektu do Monte Salvado przyjechał wolontariusz Luis z Ekwadoru. Jest inżynierem elektryki i pomógł mi w pracach na początku. Dodatkowo wytłumaczył jak w Ameryce Południowej oznacza się np. przewody i inne rzeczy. W grudniu w Peru wybuchły zamieszki polityczne. Miasta były poblokowane, a sklepy pozamykane, ale w końcu udało nam się kupić część materiałów do realizacji projektu.

Zaczęliśmy projekt od remontu pomieszczeń dla nauczycieli, wolontariuszy i księży. W Monte Salvado salezjanie prowadzą szkołę rolniczą. Uczący tu nauczyciele przyjeżdżają z różnych stron, przeważnie z Cusco i mieszkają w Monte Salvado cały tydzień, a na weekend wracają do domu. Aby mogli pracować w trzeba im zapewnić odpowiednie warunki do mieszkania. W remontowanych pokojach instalacja była stara, a w niektórych miejscach nadgryziona przez myszy i nietoperze, co groziło zwarciem instalacji. Na ile było to możliwe, wymieniliśmy starą instalację oraz dołożyliśmy większą liczbę gniazdek, ponieważ w każdym pokoju było tylko jedno. Wymieniliśmy też stare oświetlenie na nowe lampy ledowe.
W ostatnim tygodniu zająłem się montażem lamp led na boisku sportowym, które jest tutaj zadaszone. Była to trochę skomplikowana praca, ponieważ na wysokości około 10 m. Wymagało to cierpliwości i przezwyciężenia strachu, ale udało się to zrobić szczęśliwie i efekt jest zadowalający. W nocy boisko jest teraz wystarczająco oświetlone, a przedtem było zbyt ciemno. Dotąd zużyliśmy około 500 m przewodów, zamontowaliśmy 30 lamp Led w różnych pomieszczeniach oraz 6 dużych lamp Led 200 W na boisku sportowym.

Przed nami jeszcze wiele pracy związanej z realizacją projektu i nie tylko. Kończąc proszę o modlitwę za
dzieła misyjne w Monte Salvado oraz za wszystkich tu pracujących.
Pozdrawiam

Grzegorz