Zadaszenie przy sanktuarium w Gambii gotowe

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Kunkujang Mariama to sanktuarium narodowe w Gambii, w której mieszka jedynie 5% chrześcijan, a katolicy stanowią 3,5%.

Sanktuarium opiekują się księża salezjanie, którzy poprosili nas o pomoc przy renowacji. Głównym jej punktem było było zbudowanie miejsc siedzących wraz z zadaszeniem przed grotą Matki Bożej. Wcześniej były tam miejsca siedzące, niestety już bardzo zniszczone, a także bez zadaszenia. W Gambii jest bardzo gorąco i trudno było pielgrzymom wytrzymać dłuższy czas przed grotą Matki Bożej ze względu na słońce lub czasem na deszcz. W obecnym stanie, z siedzeniami i z zadaszeniem pielgrzymi mogą czuć się bardziej komfortowo. Położona została także kostka brukowa pomiędzy miejscami dla pielgrzymów a grotą.

Dzięki tej rozbudowie coraz więcej grup diecezjalnych przyjeżdża do Kunkujang Mariama na dni skupienia. Poza tym każdego 24go dnia miesiąca odprawiana jest procesja przez całą wioskę Kunkujang Mariama, która kończy się przy grocie Matki Bożej, gdzie jest odprawiana Msza Św. Dwa razy do roku jest krajowa pielgrzymka z całej diecezji do sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju.

W imieniu całej społeczności chrześcijańskiej w Gambii, a szczególnie w imieniu mieszkańców Kunkujang Mariama pragnę bardzo gorąco podziękować wszystkim ofiarodawcom na ręce Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego w Krakowie za wsparcie projektu odnowy sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Kunkujang Mariama. Miejsce to na pewno posłuży do odnowy i wzmocnienia wiary w Gambii za wstawiennictwem Matki Bożej, a także do budowania pokoju ze społecznością muzułmańską. Pragniemy zapewnić o naszej modlitwie u stóp Matki Bożej w waszych intencjach i pozdrawiamy gorąco z Gambii.
Bóg zapłać!


Ks. Piotr Wojnarowski SDB