Peru: Czasem w życiu wiesz, że to co robisz ma sens…

Nie ważne co, nie ważne gdzie z kim i jak, czasem to co robisz ma sens. Ja takie przekonanie mam odkąd znalazłem się w Monte Salvado w Peru. Nie to żebym wcześniej robił w życiu rzeczy bezsensowne, ale tu to widzę wyraźniej niż kiedykolwiek.

Co to Monte Salvado?

Monte Salvado leży w dolinie Yanatille w miejscowości Quebrada Honda, około sześć godzin drogi od Cusco. Znajduje się tu gospodarstwo, w którym hoduje się zwierzęta oraz uprawia się warzywa, kawę a przede wszystkim pomarańcze. Monte Salvado to też szkoła (odpowiednik polskiego liceum), do którego uczęszcza młodzież z okolicy i z internatów. Internat dla dziewcząt, który również prowadzony jest w duchu salezjańskim, znajduje się w pobliskiej miejscowości. Internat dla chłopaków mieści się zaraz obok szkoły w Monte Salvado. Na co dzień mieszka tu około 85 chłopaków oraz księża, nauczyciele, pracownicy, w sumie około 120 osób. Jest to miejsce pełne ludzi, w którym cały czas się coś dzieje.


I czemu ma to sens?

Niedziele są tutaj bardzo spokojne. Jednej z takich niedzieli wybrałem się na górę w pobliżu naszej misji, na której znajduje się krzyż. Mówi się, że być w Monte Salvado i nie wyjść na krzyż to tak naprawdę nie być Monte Salvado. Kiedy już znalazłem się na miejscu, odkryłem piękny widok na dolinę i wzgórza dokoła i na nasze Monte Salvado. Usiadłem pod krzyżem i po prostu patrzyłem, podziwiałem. W pewnym momencie przyszła do mnie myśl, że całe Monte Salvado, całe gospodarstwo, szkoła, internat, ci wszyscy ludzie są tutaj tylko dla tych chłopaków. Ktoś kiedyś musiał znaleźć to miejsce, mieć wizję, że zbuduje tutaj misję salezjańską. Nie dla zysku i pieniędzy, ale dla młodzieży. Od wielu lat tworzy się to miejsce wkładając w to wiele sił i czasu tylko dla jednego celu – aby młodzi mieli lepszą przyszłość. Nie ma innego powodu, dla którego to robią, jak tylko miłość płynąca z wiary w Boga.


Jak na każdej drodze bywają trudności, ale nie są one tak ważne, jeśli jest się na dobrej drodze. A czy praca, wolontariat na Górze Zbawienia (hiszp. Monte Salvado) może być złą, pozbawioną sensu drogą?