Pójdą w świat by głosić Miłość!

Ósmego maja zakończyliśmy nasz majowy zjazd miesięczny. A działo się dużo, bo w tym samym czasie odbywały się Savionalia, w których mieliśmy okazję również uczestniczyć. Savionalia to Święto Młodzieży Inspektorii Krakowskiej. To owocny czas i okazja do spotkań wszystkich młodych ludzi z salezjańskich placówek. Ale nie wszystko naraz 😉

W piątkowy wieczór spotkanie rozpoczęliśmy kolacją, a następnie ruszyliśmy na Dębniki razem z uczestnikami Savionaliów, aby tam przy śpiewie adorować Pana Jezusa. Sobota upłynęła równie szybko. Dzień rozpoczęliśmy Eucharystią, a następnie uczestniczyliśmy w warsztatach dotyczących animacji czasu wolnego prowadzonych przez Magdę i Oliwię. Zdradziły nam tajniki jak zapanować nad grupą, jak urozmaicić zajęcia, na co uważać i zwracać szczególną uwagę. Wszystkie zajęcia mieliśmy okazję przećwiczyć na sobie i jednogłośnie możemy stwierdzić, że świetnie się bawiliśmy! Od różnorodnych zabaw z chustą, zabaw rytmicznych, ruchowych, tanecznych do malowania twarzy, a nawet tworzenia piesków, myszek, żyraf i innych wspaniałych rzeczy z balonów. Na zakończenie warsztatów mieliśmy okazję wspólnie potańczyć do pewnie znanego wszystkim utworu “Jerusalema”.


Obiad odbył się w plenerze, a zaraz po nim nasz kolega Kuba poprowadził warsztat dotyczący tego, jak prowadzić vloga. Również otrzymaliśmy wiele cennych wskazówek, a najistotniejszą z nich jest to, że “trzeba nagrywać”. Jak wiadomo, każdy lubi zdjęcia, ale nie każdy potrafi to dobrze robić. 😉 Jednak na warsztacie dowiedzieliśmy się kilku najistotniejszych rzeczy- a konkretniej, co zrobić, żeby na nasze zdjęcia czy filmiki chciało się patrzeć. Na koniec zmierzyliśmy się z wyzwaniem, które polegało na przeprowadzeniu mini wywiadu z osobami uczestniczącymi w Savionaliach. Okazało się to nie być wcale takie łatwe, ale podjęliśmy się wyzwania!

Znaleźliśmy również czas na pracę w grupach na terenie Wiosek Świata, magazynu, czy też tam, gdzie potrzebne były nasze ręce. Następnie uczestniczyliśmy w konferencji dot. dyskryminacji rasowej i kastowej w Indiach- poruszyliśmy wiele aspektów i problemów dotyczących tamtejszej społeczności. Był to tak obszerny temat, że o wielu rzeczach nie zdążyliśmy usłyszeć, jednak poznaliśmy choć trochę sposób funkcjonowania tak ogromnego i znaczącego państwa jakim są Indie. Po owocnej pracy zjedliśmy kolację, a następnie uczestniczyliśmy w koncercie “Arkadio”, podczas którego usłyszeliśmy krótkie świadectwo wokalisty. Później pokaz laserowy, wspólna modlitwa, a na zakończenie dnia świadectwa naszych wolontariuszy, którzy w tym roku wyjeżdżają na misje. Niesamowity czas świetnej zabawy i głębokiej refleksji- tak można by podsumować ten dzień.


Ostatni dzień zjazdu- niedziela. Po śniadaniu mieliśmy okazję się trochę poruszać na scenie w kolorowych strojach przywiezionych z krajów misyjnych. Część z naszych wolontariuszy miała okazję trochę poopowiadać o swoich doświadczeniach misyjnych i zachęcić przy tym uczestników Savionaliów do działalności wolontaryjnej. Na koniec najważniejsza część zjazdu- uroczysta Eucharystia, podczas której nastąpiło rozesłanie wolontariuszy na misje. W tym ważnym wydarzeniu uczestniczyli również najbliżsi tegorocznych misjonarzy. Po mszy świętej był czas na obiad, zdjęcia, rozmowy z rodzicami i głębokie przemyślenia dotyczące doświadczeń, które się w tym czasie wydarzały. 😊 Widzimy się na kolejnym zjeździe!

Autor: Weronika Duda

Fot. Paulina Okręglicka i Monika Kowalska