Książki i komputery dla szkoły Malawi

Z pieniędzy, który często nasi Darczyńcy wpłacają na najpilniejsze potrzeby misji przekazaliśmy 5 tys. dolarów na zakup książek i komputerów do szkoły średniej w Nhkotakota w Malawi.

Szkoła należy do parafii, która obejmuje przestrzeń 36 stacji misyjnych, a poza liceum prowadzi również Centrum Młodzieżowe. Trzeba powiedzieć, że ks. Mariusz Skowron, który posługuje na miejscu, i który koordynował projekt, wykorzystał bardzo dobrą okazję. Kupił 40 komputerów – używanych, ale dobrej jakości z gwarancją serwisu – od Centrum Rozwoju Młodzieży w Mzuzu na północy kraju. Dzięki tej inwestycji, którą w całości sfinansowali darczyńcy SWM, młodzież będzie w końcu mogła uczyć się informatyki w praktyce. Do tej pory w całej szkole komputerów było osiem, co powodowało, że nauka była często tylko teoretyczna… a na egzaminy pożyczano laptopy od kogo się dało.

W Malawi uczniowie nie kupują podręczników szkolnych, ale wypożyczają je na czas lekcji z biblioteki. Przy szkole w Nhkotakota biblioteka już wybudowana, a w niej piękna czytelnia,  w której uczniowie już mogą korzystać z prawie trzystu książek zakupionych w ramach projektu. Ok. dwa tysiące dolarów z przekazanych pięciu tysięcy, zostało przeznaczone na zakup 297 książek. Zaspokoi to potrzeby podręcznikowe wszystkich uczniów, których jest ok. 350.

Ks. Mariusz złożył poprosił nas o dofinansowanie projektu w listopadzie 2021 roku, a dzięki Wam projekt już został w pełni zrealizowany!