„Spotkaliśmy Jezusa, więc głosimy” – Miesięczne spotkanie wolontariuszy październik 2021

W miniony weekend 22-24 października 2021 roku po raz pierwszy od bardzo długiego czasu odbyło się w krakowskiej siedzibie Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego miesięczne spotkanie wolontariuszy. Był to czas niesamowity! Pełen dobra, wdzięczności, radości, pomocy oraz inspirujących spotkań.

Miesięczne spotkanie rozpoczęło się już w piątek. Mimo że spotkaliśmy się dopiero o godzinie18:30, wiele zdążyliśmy zrobić i wiele zdążyło się wydarzyć! Pierwsi wolontariusze, którzy przybyli na miejsce dzielnie pomagali w pakowaniu potrzebnych rzeczy na nadchodzącą Wielką Niedzielę Misyjną. Później, tuż po godzinie 20:00 swoim doświadczeniem misyjnym podzielił się z nami wyjątkowy człowiek i misjonarz ksiądz Jacek Garus, który od kilku lat posługuje w Zambii. Podczas spotkania opowiedział nam wiele inspirujących, poruszających i zabawnych historii z życia misyjnego, dla których tłem były barwne fotografie z afrykańskiej ziemi. Ostatnim, ale bez wątpienia najważniejszym punktem dnia była wspólna modlitwa różańcowa za wszystkich misjonarzy i misjonarki oraz wolontariuszy misyjnych, a szczególnie za Milenę i Gabrysię, które obecnie służą w Gambii.

Sobotę rozpoczęliśmy mszą świętą z piękną oprawą muzyczną. Następnie obejrzeliśmy prezentację o wyjeździe misyjnym wolontariuszek, które posługiwały w wakacje na Ukrainie, współorganizując półkolonie. Prócz prezentacji czekała na nas świetna zabawa, która pomogła nam się lepiej poznać, zintegrować i pobudzić kreatywność. Kolejnym punktem programu było spotkanie formacyjne i duchowe, które było prowadzone przez jednego z kleryków Salezjańskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. Tematem formacji była historia Mojżesza, a także poszukiwanie miejsca ciszy i spotkania z Bogiem w naszym życiu. Gdy już zgłębiliśmy temat, pełni energii rozpoczęliśmy ostatnie przygotowania do Niedzieli Misyjnej. Było dużo pracy i wiele rzeczy do zapamiętania, by jak najlepiej przeżyć ten dzień, jednak jak zawsze było warto. Jednym z ważniejszych spotkań tego dnia była otwarta – pierwsza z cyklu – konferencja „Skrypt ze świata” o problemach globalnych, której gościem specjalnym był misjonarz służący w Brazylii ksiądz Sławomir Drapiewski. Dzięki niemu zgłębiliśmy temat dzieci ulicy i slumsów w Manaus. Ksiądz opowiedział historię swojej służby i pracy w Ameryce Południowej. A na koniec spotkania można było usłyszeć odpowiedź na nurtujące nas pytania, by w pełni móc zrozumieć temat i problematykę regionu.
Najpiękniejszym podsumowaniem dnia była adoracja Najświętszego Sakramentu, podczas której czytaliśmy ewangelię św. Mateusza 10, 46b-52, by jeszcze lepiej przygotować się do Niedzieli Misyjnej.
Po pełnym wrażeń dniu był czas na wspólny posiłek, rozmowy i gry integracyjne.

W niedzielę, otwierającą Tydzień Misyjny, wolontariusze Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego pojechali do różnych parafii głosić świadectwo o Chrystusie, opowiadać o swoich doświadczeniach misyjnych, a także prosić o modlitwę i wsparcie dzieła misyjnego.

Weekend, mimo że intensywny, przyniósł wiele dobra, radości i nowej wiedzy.