Dołącz do zespołu – zostań wolontariuszem SWM

Początek roku akademickiego to świetny moment, by zacząć nową przygodę. Stawiasz pierwszy krok, potem kolejny, a potem droga wciąga cię i nawet nie wiesz, kiedy docierasz na przykład tam:

W drodze powrotnej ze szkoły, w której uczę angielskiego, często odwiedzam pobliskie slumsy. Jeden dom – jeśli można to nazwać domem, bo przypomina raczej blaszak na narzędzia ogrodowe – zamieszkuje wielopokoleniowa, wielodzietna rodzina. Blacha co prawda jest lepszym budulcem niż karton, ale ma za to inne wady. W upalne dni metal nagrzewa się i niemożliwym jest wytrzymać wewnątrz; w porze deszczowej krople dudnią tak głośno, że nie słychać stojącej obok osoby. Łóżko? Jedno dla wszystkich zbite z desek, bez materaca. Łazienka? Studnia wspólna dla kilkuset osób zamieszkujących slumsy. Kuchnia? Palenisko na zewnątrz. Dziś na obiad jest ryż – tak jak wczoraj i przedwczoraj… 

Wolontariuszka Marta Kolber, Bangladesz

Jeżeli leżą ci na sercu słowa Pana „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40), miej odwagę postawić pierwszy krok – przyjdź na spotkanie wolontariuszy Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu.


Jako wolontariusz SWM możesz pracować z dziećmi i młodzieżą, prowadząc warsztaty edukacyjne w Wioskach Świata, pomagać w organizacji wydarzeń, zbiórek publicznych, promować misje w mediach, uczestniczyć w niedzielach misyjnych, wreszcie ofiarować swój czas na żmudną pracę w biurze przy pisaniu wniosków, tłumaczeniach czy uaktualnieniach stron internetowych, a przede wszystkim wspierać dzieła misyjne swą codzienną modlitwą.

We wspólnocie wolontariuszy SWM uczymy się współpracy i szacunku do innych, razem się bawimy i razem odpoczywamy, wspólnie się modlimy i modlimy się za siebie nawzajem. Powoli i na miarę naszych możliwości zmieniamy świat. Niektórzy wolontariusze wyjeżdżają na misje do Azji, Ameryki Południowej czy Afryki, inni pracują tu w Polsce, ale wszyscy chcemy zrobić coś, żeby innym żyło się lepiej, bo wiemy, że „wszystko, co czynimy dla jednego z tych najmniejszych”, czynimy dla Pana Jezusa. I udaje się, nawet jeśli czasem nie od razu da się zauważyć zmiany, a czasem te zmiany zachodzą tylko w nas.


Przyjdź na spotkanie i dowiedz się więcej:

  • Spotkania cotygodniowe dla mieszkających w Krakowie – w każdy poniedziałek odbywają się spotkania o charakterze formacyjnym, informacyjnym i roboczym, poprzedzone adoracją o godz. 18.00 i mszą świętą o 18.30 w kaplicy seminarium. Zapraszamy na ul. Tyniecką 39. Zaczynamy już 4 października!
  • Spotkania weekendowe – zazwyczaj w każdy trzeci weekend miesiąca – dla wolontariuszy z całej Polski (odbywają się w: Krakowie, Wrocławiu lub Poznaniu według harmonogramu). Zaczynamy już 22 października o godzinie 18.30 na Tynieckiej 39 w Krakowie.