Kolory pomagania, czyli Dzień Wdzięczności 2021

Żółty jak słońce. Czerwony to miłość. Niebieski - kolor nieba i wody. Natura nosi się na zielono. Biel jest symbolem odnowy duchowej. A w jakich barwach nasi darczyńcy widzą świat misji?

29 sierpnia 2021 obchodziliśmy Dzień Wdzięczności- dziękowaliśmy Panu Bogu za kolejny rok, w którym mogliśmy pomóc tak wielu osobom dzięki hojności naszych darczyńców i zaangażowaniu wolontariuszy. Wydarzeniem towarzyszącym był Międzypokoleniowy Piknik Rodzinny „Weź świat w swoje ręce”.

Rozpoczęliśmy Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Sławomir Drapiewski – misjonarz od kilku lat pracujący w Manaus, w Brazylii. Podczas homilii podzielił się on swoim doświadczeniem życia wśród potrzebujących, między innymi w sąsiedztwie ubogich dzielnic, tzw. slumsach. W tym wyjątkowym dniu podczas swojego urlopu odwiedził nas również ks. Jan Marciniak, który na co dzień pracuje w Kenii. Wzruszające świadectwo misyjne wygłosiła Arleta Pabian- wolontariuszka Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”, która pomagała na misji w Boliwii i Zambii.

Po zakończeniu Mszy, w Chacie Świata odbyło się spotkanie z darczyńcami i przyjaciółmi SWM oraz prezentacja  działań podjętych przez wolontariat w roku 2020. Obecnym na spotkaniu przybliżyliśmy rezultaty projektów pomocowych, które zrealizowaliśmy dzięki ich pomocy w minionym roku oraz omówiliśmy planowane kierunki działań w przyszłości. Podziękowania na ręce darczyńców złożył Prezes SWM – ksiądz Tadeusz Goryczka. A tę część spotkania zakończyliśmy tradycyjnym salezjańskim Słówkiem – krótką historią skłaniającą do dalszej refleksji.

Pomimo porannego deszczu, aura okazała się sprzyjająca i podczas pikniku rodzinnego umożliwiła korzystanie ze wszystkich atrakcji. Przygotowaliśmy tradycyjne stroje z różnych części świata, które można było przymierzać do woli i zwieńczyć pamiątkowym zdjęciem do rodzinnego albumu. Kolejki chętnych ustawiały się by pomalować buzię wzorem przypominającym egzotyczne zwierzę czy zrobić sobie brokatowy tatuaż. Animatorki z energią poprowadziły warsztaty tańca afrykańskiego oraz skoczne zaplatanie Trenzy –  tradycji bożonarodzeniowej prosto z Boliwii polegającej na tanecznym zaplataniu warkocza z kolorowych wstążek wokół wysokiego słupa. Zwiedzający chętnie zaglądali też do domku andyjskiego, igloo i mongolskiej jurty, gdzie wolontariusze misyjni opowiadali o życiu w odległych krajach.


Wydarzenie odbyło się w ramach realizacji projektu pt. „Weź świat w swoje ręce. Model edukacji globalnej i aktywizacji społecznej” oraz jest finansowane ze środków otrzymanych od Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich N O W E F I O na lata 2021 – 2030.