Ukraina, Żytomierz – Adopcja Miłości

Ukraina - Żytomierz, to w zasadzie po sąsiedzku, nieopodal więc wydaje się podobnie jak u nas, w końcu to jak my Słowianie.

Ale w tej sytuacji to sąsiedztwo jest raczej odległe i wcale nie mam na myśli liczby kilometrów, bo do Żytomierza z Warszawy jest jak w Polsce znad morza w góry. Chodzi tu o całą sytuację: system, politykę, tradycje, kulturę. Od 2014 roku na wschodzie kraju, trwa właściwie wojna. Sytuacja jest na tyle skomplikowana, że mnóstwo ludzi emigruje, co przyczynia się do rozpadu rodzin. Choć na szczęście sytuacja w kraju się zmienia.

Założona w 1994 roku Salezjańska Szkoła w Żytomerzu, można powiedzieć jest już na dobrej drodze, już nawet „przeszła” kawałek. Jest bliżej nas, od 2007 roku jest szkołą integracyjną uczą się tam nie tylko dzieci sprawne, ale też niepełnosprawne.

Wszystko jednak wymaga nakładu środków. Nawet jeśli w kraju widać zmiany i na polu edukacji jest to odczuwalne. Wsparcie państwa polega na tym, że dofinansowuje się również szkolnictwo niepubliczne, według zasady, że środki idą za konkretnym dzieckiem.

Musimy jednak mieć świadomość, że to nie wystarcza, szczególnie dla dzieci z rodzin uboższych, nie radzących sobie w życiu, czy takich, w których urodziło się dziecko niepełnosprawne, gdzie rodzicielstwo jest jeszcze trudniejsze i wymagające. Ta szkoła jest szansą. I nawet jeśli brzmi to prozaicznie, to tak właśnie jest. Każdy powinien otrzymać te same szanse, aby społeczeństwa mogły się rozwijać. Do tego rozwijać też zgodnie z wartościami, a taką właśnie możliwość mają dzieci w szkole salezjańskiej.

Wspierając adopcję miłosci w Żytomierzu:

•             finansujesz 25 najbardziej potrzebującym uczniom edukację, są to dzieci niepełnosprawne lub z rodzin dysfunkcyjnych, w wieku 7-15 lat

•             remont dachu

•             remont systemu ogrzewania

Księża Salezjanie prowadzą szkołę w Żytomierzu, a poza tym oddaloną o 35km parafię i centrum młodzieżowe. W tym regionie mieszka całkiem liczna grupa uważająca się za Polaków i jak na ukraińskie warunki katolików.


Dzisiaj w szkole uczy się 162 uczniów, na trzech poziomach, w klasach od 1 do 11, po 12-19 uczniów. Pracuje tam 36 nauczycieli. Sam budynek ma dwa piętra, jest oczywiście przystosowany dla osób niepełnosprawnych ruchowo. W szkole jest też stołówka, dzięki temu dzieci mogą zjeść nawet 3 posiłki dziennie oraz piekarnia. Oprócz tego jest sala gimnastyczna, boisko, gabinet pielęgniarski/

Większość absolwentów szkoły wybiera studia wyższe.

Salezjanie planują w przyszłości rozbudowę szkoły, a dokładniej wybudowanie nowego, większego budynku.