Adopcja Miłości – Sudan Południowy

Miłość jest kluczem do szczęścia i daje człowiekowi poczucie spełnienia. Program Adopcja Miłości wywołał uśmiech na twarzach wielu młodych ludzi, którzy stracili nadzieję na edukację.

W Sudanie Południowym projekt Adopcja Miłości wspiera uczniów z dwóch szkół podstawowych, w Mogrii i Nesitu. Środki finansowe, które są tam przekazywane pozwalają na zakup niezbędnych materiałów edukacyjnych zarówno dla dzieci jak i dla nauczycieli, bez których nie jest możliwe prowadzenie zajęć. Uczniowie mają również dostęp do przyborów szkolnych, takich jak: długopisy, ołówki, zeszyty, kreda, segregatory, podręczniki.  Ich rodziców zazwyczaj nie stać na kupno takich rzeczy. Dodatkowo, środki finansowe z Adopcji Miłości, pozwalają opłacić 50% czesnego dla 15 dzieci. Część wsparcia otrzymuje również placówka misyjna w Gumbo, przy której działa oratorium. Dzięki temu można zakupić sprzęt sportowy, który służy dzieciom dając możliwość aktywnego i bezpiecznego spędzania wolnego czasu.


Droga do niepodległości była ciężka i krwawa, lecz po jej uzyskaniu życie mieszkańców Sudanu Południowego nie okazało się prostsze. Po dwóch latach wybuchła wojna domowa, która pochłonęła dziesiątki tysięcy ofiar. Prawie 2 miliony osób ze strachu opuściło swoje domy, szukając schronienia w buszu lub poza granicami kraju. Salezjanie już od 50 lat pomagają na terenie obecnego Sudanu Południowego, prowadzą placówki w największych miastach kraju, w tym w stolicy Dżubie oraz mieście Wau.