Tanzania: Don Bosco Technical Institute w Dodomie

Od kilku dni mam okazję poznawać funkcjonowanie szkoły technicznej prowadzonej przez księży Salezjanów w Dodomie, oficjalnej stolicy Tanzanii. Już tu pojawia się pierwsze zaskoczenie, gdyż w 1981r. stolica tego kraju została przeniesiona z położonej na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego wielomilionowej metropolii – Dar es Salam do prowincjonalnego miasteczka Dodoma w centralnej części kraju. Pomimo upływu lat nadal pozostaje ono słabo rozwinięte, a jego mieszkańcy w dużej mierze pozbawieni są stabilnych źródeł dochodu poza wszechobecnym drobnym handlem ulicznym.

Don Bosco Technical Institute – edukacja zawodowa młodzieży

Kolejnym sporym zaskoczeniem jest poziom edukacji w goszczącej nas placówce. Młodzi ludzie po ukończeniu szkoły podstawowej mają tutaj okazję zdobyć wykształcenie m.in. w zawodzie mechanika samochodowego, ślusarza, spawacza, hydraulika, elektryka, informatyka, krawcowej. Wyposażenie placówki w maszyny i urządzenia nie odstaje od znanych mi z Polski szkół zawodowych. W planie lekcji przeważają zajęcia praktyczne, podczas których uczniowie wykonują zarówno proste ćwiczenia jak i skomplikowane prace zlecone przez klientów zewnętrznych, które są dla palcówki źródłem dochodu. Należy jednak zaznaczyć, że przedmioty teoretyczne nie są tu wcale pominięte. Obowiązkowe kursy z matematyki, fizyki, rysunku technicznego, informatyki, jęz. angielskiego i przedmiotów kierunkowych kończą się egzaminami państwowymi po ukończeniu każdego roku nauki.

Życie we wspólnocie

Mam szczęście mieszkać w budynku będącym domem dla zarządzających szkołą braci salezjanów i studentów miejscowego seminarium. Rozpoczynanie każdego dnia od mszy świętej i kończenie wspólną kolacją, spędzanie wolnego czasu na uprawianiu sportu i rozmowach, otwartość ludzi, związana z miejscową mentalnością pogoda ducha i spokojne tempo życia. Czy można wyobrazić sobie lepsze warunki do pracy i odpoczynku w obcym, nieznanym miejscu?

O godzinie 7 rano Msza św. jest już zakończona

Nieustanny rozwój

W szybko rozwijającym się kraju, gdzie dzięki względnie stabilnej sytuacji politycznej powstają nowe zakłady produkcyjne a mechanizacja zaczyna powoli być obecna w coraz większej liczbie dziedzin gospodarki również edukacja nie powinna stać w miejscu. I w naszej szkole tak nie jest – zdaje się raczej, że zamiast próbować nadążać za zmianami w gospodarce to ona je wyprzedza.

Nowoczesna biblioteka powstała w ubiegłym roku przy pomocy naszych wolontariuszy i środków z programu Polska pomoc, sala komputerowa, samochody do nauki jazdy, szybki internet, otwieranie nowych kierunków kształcenia – te efekty są już widoczne. Placówka jest jednak ciągle wielkim placem budowy, a odważne plany jej dyrektora dają gwarancję, że podczas nadchodzącego roku będzie się działo wiele… O szczegółach postaram się opowiedzieć wkrótce.

Centralny dziedziniec szkoły – tu powstanie m.in. zadaszona sala gimnastyczna i sale lekcyjne.