Kenia: Graduation w Don Bosco Boys’ Town

Ostatnie tygodnie listopada w Boys’ Town przepełnione były licznymi wrażeniami. Najpierw gościliśmy w szkole polską delegację z Senatu RP, na czele  z Marszałkiem Senatu RP Panem Stanisławem Karczewskim. W ramach tego spotkania miało miejsce uroczyste otwarcie oraz błogosławieństwo nowego budynku, w którym od stycznia będą się uczyć młode Kenijki. Wszyscy dołożyli dużo starań, aby wizytacja przebiegała na najwyższym poziomie. Największą atrakcją tego dnia okazał się tradycyjny taniec afrykański w wykonaniu uczniów. W ostatni wtorek listopada gościliśmy także przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, wśród których obecna była Pani Minister Joanna Wronecka oraz Pani Zuzanna Kierzkowska- Dyrektor Departamentu ds. Współpracy Rozwojowej.

Drugim ważnym wydarzeniem w życiu szkoły w minionym tygodniu było uroczyste zakończenie roku szkolnego (graduation). Według tutejszej tradycji w tym szczególnym dniu, uczniom kończącym szkołę towarzyszy rodzina. Jest to dla nich powód do dumy, że ktoś z ich rodziny ukończył szkołę. Aby przybyć na ten dzień niektórzy wynajmują matatu (lokalny busik), dzięki temu mogą pomieścić wszystkich najważniejszych członków rodziny. Po uroczystej Mszy Św. i wszystkich atrakcjach tego dnia, uczniowie drugiego roku wspólnie z rodzicami zasiedli do wspólnego posiłku. Nie jest to jednak ich ostatni dzień w szkole. Na początku grudnia przybędą tu ponownie, aby napisać państwowe egzaminy. Większość z nich grudzień planuje spędzić z rodziną, a już od stycznia rozpoczną intensywne poszukiwania pracy. Nie da się uciec przed ciszą, która nastała w szkole po graduation. Dla nas to także znak, że to nasze ostatnie tygodnie w Kenii.

Sara

Projekt „Zwiększenie dostępu do edukacji zawodowej oraz praktyk zawodowych dla młodzieży z Nairobi i okolic ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt (Kenia)” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polska Pomoc 2016.