Kenia: Przedstawiciele Parlamentu RP otwierają nowy budynek w szkole technicznej w Nairobi

W niespełna trzy miesiące została ukończyliśmy rozbudowę szkoły technicznej Don Bosco Boys’ Town w Nairobi w Kenii. Uroczystego otwarcia nowopowstałego budynku dla dziewcząt dokonał Marszałek Senatu RP, pan Stanisław Karczewski, który odwiedził projekt wraz z delegacją senatorów. Tydzień później projekt z wizytą monitorującą odwiedziła pani Minister Joanna Wronecka.

Powstały budynek stanowi rozszerzenie infrastrukturalne szkoły technicznej, która do tej pory skierowana była głównie do chłopców. Aby wyrównać szanse edukacyjne w Kenii wsparliśmy utworzenie budynku, który będzie służył wyłącznie dla dziewcząt. Projekt realizują nasze wolontariuszki Monika Kubica i Sara Makuła. Jak dotąd, w obrębie szkoły miały one do dyspozycji jedynie dwie sale lekcyjne wraz z jedną salą, która służyła zarówno jako jadalnia, jak i przebieralnia. Dzięki dofinansowaniu  w ramach programu Polska Pomoc Rozwojowa udało się postawić nowy budynek, w którym od stycznia 2017 roku będą uczyć się młode Kenijki. W budynku mieszczą się dwie klasy lekcyjne, niewielka aula będąca miejscem nauki po lekcjach, a także jadalnią w czasie przerw, pokój dla doradcy zawodowego oraz dozorcy, łazienka, a także magazyn.

Uroczystość otwarcia budynku, która miała miejsce 22 listopada, poza marszałkiem i senatorami, zgromadziła również przedstawicieli Ambasady RP w Nairobi, przedstawicieli wspólnoty salezjańskiej, uczniów i nauczycieli szkoły technicznej. Jako pierwszy punkt programu nastąpiło błogosławieństwo i poświęcenie nowopowstałego budynku, po którym pan Marszałek Stanisław Karczewski oficjalnie przeciął wstęgę. Następnie goście zostali zaproszeni na krótkie wystąpienie chóru szkolnego oraz pokaz tradycyjnych tańców w wykonaniu uczniów. Dyrektor szkoły technicznej wyraził ogromną wdzięczność za pomoc ze strony Polski. Na zakończenie wizyty goście zostali zaproszeni do warsztatów, w których uczniowie szkoły Don Bosco Boys’ Town uczą się między innymi stolarstwa, spawalnictwa, mechaniki samochodowej, krawiectwa, murarstwa czy prac biurowych.

W równie pozytywnej atmosferze przebiegła wizyta monitorująca projektu ze strony pani Minister Joanny Wroneckiej, która miała miejsce 29 listopada. Pani Minister zapoznała się z projektem, odwiedziła warsztaty szkolne oraz przeprowadziła rozmowy z partnerami projektu – Salezjanami prowadzącymi na co dzień szkołę techniczną Don Bosco Boys’ Town.

Teraz pozostało jedynie wyposażyć sale lekcyjne. Nadal można się włączyć i podarować krzesło lub ławkę. Gorąco zachęcamy do włączenia się w naszą akcję na portalu http://polakpotrafi.pl 

wesprzyj nasz projekt

 Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.