Kenia: Afrykańska szkoła życia

Podczas wizyt w pobliskich szkołach w ramach naszej akcji promocyjnej Don Bosco Boys’ Town niejednokrotnie mogłam się przekonać, że jedynym sposobem na przykucie uwagi Afrykańczyków jest taniec i śpiew. Rzeczywiście niesamowicie są w stanie to wyrazić to jak czują muzykę. I właśnie od muzyki rozpoczynamy nasze spotkanie, podczas którego zachęcamy głównie dziewczęta do kontynuowania nauki w Don Bosco Boys’ Town.

Szkoła techniczna w pierwotnym założeniu powstała dla chłopców, ale z czasem postanowiono rozszerzyć zakres oferowanych przedmiotów tak, by były one również dostępne dla dziewcząt. Tym samym otworzono dział informatyczny oraz biurowy. Wprawdzie dziewczęta mogą kontynuować naukę w ramach pozostałych departamentów takich jak stolarstwo czy ślusarstwo, ale tylko nieliczne decydują się na wybór tej profesji. Dlatego też, aby zachęcić je do dalszej nauki prowadzimy w tutejszych szkołach spotkania promocyjne szkoły  Don Bosco Boys’ Town.

Uczniowie Don Bosco Boys’ Town są dumni z tego, że mogą się tutaj uczyć i naprawdę to doceniają. Dla wielu z nich to miejsce nie jest tylko szkołą, ale również domem. Często podczas rozmów wspominają to  jak  szkoła zmieniła ich życie, a przede wszystkim to, że dała im  nadzieję na lepszą przyszłość. Decyzja o podjęciu dalszej nauki dla młodych Kenijczyków nie jest  łatwa. Po ukończeniu secondary school (szkoła średnia) większość z nich, aby zebrać pieniądze na opłacenie czesnego oraz zakup mundurków co najmniej przez rok musi pracować. W tym czasie wielu z nich porzuca myśl o dalszej nauce. Ci, którzy mają więcej szczęścia i otrzymują wsparcie finansowe od rodziców, na przyszłość są obciążeni zobowiązaniem „spłaty długu”. Posiadanie dzieci w Kenii jest swego rodzaju inwestycją na starość. Rodzice mają wobec nich duże oczekiwania, często nawet dużo większe niż wobec siebie w trakcie wychowania. Pomimo tych trudności młodzi ludzie się nie zrażają i szukają każdej możliwości dalszej nauki. Szkoła techniczna Don Bosco Boys’ Town dzięki niskim czesnym oraz dobrej reputacji jest dla nich wielką szansą.

 Sara

Projekt „Zwiększenie dostępu do edukacji zawodowej oraz praktyk zawodowych dla młodzieży z Nairobi i okolic ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt (Kenia)” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polska Pomoc 2016.