Kenia: Dżungla życia

Ostatni tydzień sierpnia upłynął nam w wirze przygotowań szkoleń dla uczniów i nauczycieli szkoły Don Bosco Boys’ Town. Organizowane przez nas szkolenia miały szczególne znaczenie dla uczniów drugiego roku. Pod koniec listopada ukończą oni edukację i będą musieli zmierzyć się z trudną sytuacją na kenijskim rynku pracy. Niekiedy podczas rozmów z uczniami dostrzegam wiele obaw, co będzie potem kiedy opuszczą szkołę. Nairobi przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Miasto to jest dla nich nadzieją na lepszy start w życiu. W poszukiwaniu lepszej pracy pozostawiają oni rodziny w odległych zakątkach Kenii i wspólnie z innym Kenijczykami zamieszkują na obrzeżach miasta licząc, że jest to pierwszy krok do spełnienia ich marzenia. Na gruncie tego marzenia powstał drugi największy w Afryce slums Kibera. To przede wszystkim tu zamieszkują ci, którzy zaryzykowali wszystko, aby budować lepsze życie. Jednak rzeczywistość potrafi rozczarować. Z każdym rokiem  w Kenii pogłębiają się dysproporcje pomiędzy biednym i bogatymi. Bogaci stają się jeszcze bogatsi, a biedni jeszcze biedniejsi. Takie miejsca, jak Boys Town, pomagają zmniejszyć tę przepaść.

Organizowane szkolenie dla uczniów „Successful Job seeking 2016” prowadzone było przez tutejszych trenerów, którzy najlepiej wiedzą z jakimi wyzwaniami spotkają się młodzi na rynku pracy. Wśród poruszanych tematów podczas szkolenia było: czym jest CV, jak przygotować się do rozmowy o pracę, co powinno znaleźć się w liście motywacyjnym, jak zarządzać osobistymi finansami, jak rozpocząć własny biznes i przygotować biznes plan. Równocześnie obok szkolenia dla uczniów przebiegało szkolenie dla nauczycieli Boys’ Town, dotyczące metod nauczania i wychowania młodych ludzi.

Pomimo tego, że znalezienie pracy w Nairobi jest nie lada wyzwaniem to w Don Bosco Boys’ Town nie brakuje inspirujących historii. Fredrick, jeden z trenerów szkolenia dla uczniów, przed kilkoma laty był uczniem tutejszej szkoły. Dzięki swojej determinacji i wytrwałości założył fundację String for Life, która dzisiaj pomaga młodym ludziom w odkrywaniu swojego potencjału i rozwijaniu umiejętności niezbędnych w życiu zawodowym.

Sara

Projekt „Zwiększenie dostępu do edukacji zawodowej oraz praktyk zawodowych dla młodzieży z Nairobi i okolic ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt (Kenia)” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polska Pomoc 2016.