Karibu Kenia- witaj w Kenii!

Przed kilkoma dniami postawiłam moje pierwsze kroki w Kenii. To właśnie tu w salezjańskiej szkole Don Bosco Boys Town spędzimy z Moniką najbliższe miesiące, aby wraz placówką  koordynować powstawanie budynku dla uczennic tej szkoły.

KeniaNairobi2016_szkola_SMakula

Szkoła techniczna Don Bosco Boys Town jest przeznaczona głównie dla chłopców z najuboższych okolic Nairobi. Chłopcy, a właściwie młodzi mężczyźni pomiędzy 19 a 22 rokiem życia, dzięki edukacji tutaj uczą się tego jak być profesjonalnym stolarzem, mechanikiem, elektrykiem, ślusarzem. Tylko niewielka przestrzeń tej szkoły przeznaczona jest dla dziewcząt, gdzie głównie uczą się krawiectwa, ale także pośród nich możemy spotkać takie, które odważyły się zostać mechanikiem samochodowym. W odróżnieniu od chłopców, którzy mieszkają tu przez cały czas w internacie, dziewczęta muszą wynajmować pokoje w pobliskich slumsach. Możliwość nauki w tej szkole to dla młodzieży duża szansa, aby wkroczyć na rynek pracy z konkretnymi umiejętnościami.

 KeniaNairobi2016_warsztat mechaniczny_SMakula

Moje pierwsze dni w Afryce to poznawanie wszystkiego dookoła. Najbardziej w tym miejscu urzeka mnie otwartość chłopców tej szkoły, którzy co chwilę zaczepiają nas jakimś słówkiem w suahili: „Jambo”, „Mambo”, „Sasa”, tak zachęcają nas do nauki ich języka. Wprawdzie w Kenii językiem urzędowym jest angielski, ale ludzie między sobą komunikują się w suahili. Przekłada się to także na ich wymowę w języku angielskim, która początkowo może być trudna do zrozumienia. Tutejsze poranki są bardzo chłodne. Mogłabym porównać obecną pogodę do września w Polsce. Duży wpływ na temperaturę w Nairobi ma wysokość. Miasto bowiem położone jest na wysokości prawie 2 000  m n. p. m. To tyle na temat moich pierwszych wrażeń. Już wkrótce zapraszamy na wpis poświęcony organizowanym przez nas kursom dla nauczycieli i uczniów.

Sara

Projekt „Zwiększenie dostępu do edukacji zawodowej oraz praktyk zawodowych dla młodzieży z Nairobi i okolic ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt (Kenia)” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polska Pomoc 2016.