Kenia: Szaleństwo? Budynek dla dziewczyn w mieście chłopaków

Jesteśmy w Don Bosco Boys Town, a więc dosłownie: w mieście chłopaków. I rzeczywiście, jest to dom dla prawie dwustu młodych Kenijczyków z ubogich środowisk Nairobi i okolic. Coś znacznie więcej, niż szkoła z internatem – to miejsce wzrastania, miejsce w którym otrzymują wsparcie i z którego mogą zrobić odważny krok w dorosłość.

Skoro Boys Town działa tak dobrze… Skąd pomysł wybudowania tu części dla dziewcząt?

Już od lat w zajęciach szkolnych biorą udział również uczennice. Dedykowany jest im dział pracy biurowej, zwany „secretarial department”, stanowią też sporą część takich działów jak krawiectwo czy obsługa programów komputerowych. Obiekty szkoły, powstałe kilkadziesiąt lat temu, nie są przystosowane do zwiększającej się co roku liczby uczennic. Brakuje m.in. łazienki, szatni, jadalni oraz nowych sal lekcyjnych. Dlatego w Mieście Chłopaków pomagamy stworzyć coś w rodzaju… Dzielnicy Dziewczyn!

KeniaNairobi2016_news_warsztat krawiecki_03_fotMKubica

Kamień węgielny już poświęcony, a budowę oddaliśmy opiece najlepszej Wspomożycielce. Przed nami widok wznoszących się murów i obserwujących je z zainteresowaniem twarzy uczennic i uczniów Boys (and Girls) Town.

KeniaNairobi2016_news_poswiecenie kamienia_fotMKubica

Monika Kubica
Nairobi (Kenia)

Projekt „Zwiększenie dostępu do edukacji zawodowej oraz praktyk zawodowych dla młodzieży z Nairobi i okolic ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt (Kenia)” jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu Polska Pomoc 2016.