Zambia: świąteczne marzenia City of Hope

Drodzy przyjaciele naszej Misji,

Jak sami widzicie czas bardzo szybko ucieka i już minęły Święta Bożego Narodzenia – kolorowo, pięknie i słonecznie – prawdziwie afrykańsko. Życie znów płynie normalnym rytmem.
Przed Świętami zachęciliśmy dzieci, uczęszczające do szkoły w City of Hope, by podzieliły się z nami swoimi przeżyciami, doświadczeniami życia szkolnego, nauki i świątecznego czasu.
Uczniowie bardzo chętnie udzielali nam odpowiedzi. Każdy z nich docenia inny aspekt szkoły. Dla części z nich, najważniejszą rzeczą, którą zapewnia im szkoła jest jedzenie. Każdego dnia mogą na przerwie śniadaniowej przyjść z talerzem czy pudełkiem by dostać całkiem sporą porcję ciepłego ryżu. Dla wielu z nich jest to pierwszy, a może nawet jedyny posiłek w ciągu dnia.Zambia_2015_ryszarda_piejko
Dla innych uczniów ważne jest to, że szkoła daje im możliwość nauki. Dzieci są bardzo żądne wiedzy, zwłaszcza pragną posiąść bardzo przydatną umiejętność, jaką jest czytanie. COH School daje im taką możliwość. Niektórzy z nich postrzegają szkołę jako miejsce, w którym mogą znaleźć pomoc w rozwiązywaniu swoich problemów. Są także tacy, dla których najważniejsze jest to, że COH School pomaga im stać się dobrymi obywatelami, dobrymi Zambijkami i Zambijczykami.

Pomoc jaką otrzymują od Szkoły jest nieoceniona. Oprócz wiedzy, w COH School otrzymują zeszyty, ubrania, ołówki, gumki, a także zabawki. Bardzo ważnie jest dla nich także to, że dobre wyniki w nauce są nagradzane. Nagrody rzeczowe są jednym ze sposobów, w jaki Szkoła zachęca swych uczniów do wytrwałej pracy w czasie roku szkolnego. Dzieci są bardzo szczęśliwe, że są uczniami COH School, ponieważ chcą być wykształcone, chcą się uczyć, chcą być inteligentnymi ludźmi. Są gotowe ciężko pracować w szkole by osiągnąć ten cel. Są bardzo zdeterminowane. Także doceniają to, że COH School pomaga im wyrosnąć na dobrych ludzi. Cieszą się także, że w szkole mogą spotkać przyjaciół, z którymi chętnie spędzają czas na zabawie.

Dzieciaki z COH School są naprawdę wdzięczne, że Bóg daje im ludzi, którzy chcą pomagać szkole, by mogła ona lepiej działać dla ich dobra. Ich serca są przepełnione miłością do ludzi, którzy dają im szansę na lepszą edukację, a co za tym idzie na lepszą przyszłość.

Zambia_2015_ryszarda_piejko_1Dzieci podzieliły się z nami także swoimi planami na Boże Narodzenie. Większość uczniów spędzi Święta z rodziną i przyjaciółmi. Będą przygotowywać jedzenie na przyjęcia świąteczne, na których będą świętować Boże Narodzenie razem z najbliższymi. Dla nich Święta są także czasem szczególnej modlitwy, a także czasem wspólnego radowania się. Życzenia, jakie chcieliby przykazać dobrym ludziom, którzy ich wspierają są naprawdę niesamowite:
Życzymy, aby oni wszyscy mogli tu przyjechać, by byli szczęśliwi i żyli długo, by ich życie było dobre. Życzymy, żeby Bóg dostarczał im jedzenia, błogosławił im i opiekował się nimi. Radosnych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

Tak wygląda nasza rzeczywistość i codzienna misja wśród dzieci i młodzieży w Lusace, a każdy z Was jest obecny w niej na swój sposób obecny. Serdecznie dziękujemy za każdą pomoc i ofiarę na rzecz naszej misji. Z wdzięcznością i darem modlitwy,

s. Ryszarda Piejko, FMA

Lusaka, Zambia