Ghana: Salezjańskie Forum Młodzieżowe

Podczas tegorocznych wakacji w Polsce ksiądz Piotr Wojnarowski, misjonarz pracujący w Ghanie zbierał fundusze na organizację INSPEKTORIALNEGO SALEZJAŃSKIEGO FORUM MŁODZIEŻOWEGO w Ghanie. Dzięki wsparciu przyjaciół i życzliwości darczyńców udało się zebrać odpowiednią kwotę.
Teraz dzieli się z nami tym, co się wydarzyło na początku września:

Inspektorialne Salezjańskie Forum Młodzieżowe w Ghanie odbyło się w Ashaiman w dniach 9 – 14 września 2015 r. W sumie uczestniczyło w nim 320 osób z naszych placówek w Liberii, Nigerii i Ghanie. Poza tym mieliśmy także przedstawicieli niektórych diecezji w Ghanie. Wstępnie spodziewaliśmy się ok. 400 osób, niestety z powodów finansowych wielu młodych ludzi nie mogło wziąć udziału, a także młodzi ze Sierra Leone nie mogli dojechać ze względu na ebolę. Ciekawostką jest to, że 47-mio osobowa grupa z Liberii przyjechała do nas autobusem. Dojazd do Ghany zajął im całe 2 dni, niestety powrót trwał aż 4 dni z powodu bardzo złego stanu drogi po ulewnych deszczach.
Głównym tematem Forum był temat JAK KSIĄDZ BOSKO, Z MŁODYMI, DLA MŁODYCH. Tematy poruszane w trakcie forum to: duchowość salezjańska, ekologia, rodzina, Nowa Ewangelizacja i świadectwo chrześcijanina. W niedzielę po Mszy Św. w naszej parafii pw. Św. Jana Bosko młodzi ludzie zostali podzieleni na grupy i poszli w różne miejsca Temy i Ashaiman, aby dzielić się swoją wiarą z napotkanymi ludźmi. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, gdyż początkowo mieli dużo obaw a potem byli pełni entuzjazmu.
W czasie forum nie zabrakło czasu na spotkanie z Bogiem w sakramencie pojednania i Eucharystii, podczas adoracji i modlitwy osobistej. Był także czas na rekreacje, gry zespołowe, wieczór talentów i wieczór kultur. Mieliśmy także małe zawody sportowe między Ghana, Nigerią i Liberia w takich dyscyplinach jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka i biegi na krótkie dystanse.

Dla wielu młodych było to niesamowite doświadczenie wspólnoty Kościoła. Młodzi wyjeżdżali pełni radości, entuzjazmu i zapału. Oto kilka refleksji od ludzi młodych po zakończeniu Forum:

Sophia z Nigerii: Najbardziej podobała mi się Ewangelizacja. Byłam bardzo szczęśliwa, ponieważ ludzie chcieli nas słuchać i także modlić się z nami. Bardzo się cieszyłam, że mogłam zaprowadzić Chrystusa do ludzi i ludzi do Niego.
Daniel z Ghany: Bardzo edukacyjny, duchowy i rozrywkowy program. Jestem pewny, że ci którzy w nim uczestniczyli, byli bardzo pozytywnie natchnieni.
Nah z Liberii: Drodzy Salezjanie, bardzo prosimy, aby takie fora młodzieżowe były częściej organizowane. Słowa nie potrafią oddać jak bardzo ten program pomógł nam w aspekcie edukacyjnym, duchowym, moralnym i społecznym.

W imieniu Salezjanów, animatorów i młodzieży z naszej Inspektorii Afryki Zachodniej Angielskojęzycznej pragnę wyrazić gorące podziękowanie za finansowe wsparcie naszego projektu, a także zapewnić o naszej pamięci w modlitwie.

Obecnie ks. Piotr koncentruję się na przygotowaniu grupy młodych do wyjazdu na ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY W KRAKOWIE 2016.

Przekaż darowiznę